
ĆIRILIČNA BAŠTINA JE JEDINSTVENA MANIFESTACIJA U SRBIJI Ova opština čuva i neguje srpsko pismo na najlepši način (FOTO)
podeli vest:

Srspka opština koja na najlepši mogući način čuva i poštuje nacionalno pismo ćirilicu svakako je Bajina Bašta, koja joj je posvetila i čitavu jednu manifestaciju – Ćiriličnu baštinu. Ove godine održava se po sedmi put od 22. do 25. maja, a organizatori su spremili bogat i inspirativan program koji slavi srpsku kulturu, tradiciju i pismo.
- U fokusu ovogodišnjeg programa su Matica srpska, Miroslavljevo jevanđelje, značaj Svetih Ćirila i Metodija, kao i doprinos savremenih stvaralaca očuvanju srpske ćirilice. Od svečanog otvaranja i izložbe „Božansko nadahnuće – Miroslavljevo jevanđelje“, preko predstave „Autobiografija“, monodrame o Savi Mrkalju, pa sve do trke beba i koncerta Intermeco kvarteta – ovaj kulturni praznik biće praznik za sva čula - rekli su za RINU organizatori.
Ćirilična baština 7. realizuje se uz podršku Opštine Bajina Bašta, a u organizaciji Ustanove „Kultura“, Turističke organizacije „Tara-Drina“, Matice srpske, Kancelarije za mlade, Narodne biblioteke „Miloš Trebinjac“ i Nacionalnog parka Tara.
Ono što je poseban ponos ove opštine svakako je Muzej ćirilice koji se nalazi u blizini velike svetinje, manastira Rača. Kad su Turci po Srbiji uzimali danak, palili manastire i uništavali sve što je srpsko, u gustoj šumi, u skitu Svetog Đorđa i manastiru Rača, monasi su prepisivali crkvene knjige. Račanska prepisivačka škola formirana je u drugoj polovini 17. veka i 1642. godine pojavljuje se prvi rukopis Kirijaka Račanina.
Svaka prepisana knjiga tada je pomagala održavanje bogosluženja, a ono je zatim držalo srpski narod na okupu. Račani su prvi koji prepisuju narodnim jezikom, a Gavril Stefanović Venclović prvi je koji razlikuje slova č, đ i ć skoro sto godina pre Vuka Karadžića. Zato i ne treba da čudi što je upravo u Rači nikao jedinstven objekat u Srbiji, nazvan Muzej ćirilice.
- Za Muzej ćirilice smo izabrali zgradu stare škole koja se nalazi na putu ka čuvenom manastiru Rača. Ona je odavno bez đaka, a građevina je takva da je jako pogodna za pretvaranje u muzejske namene. Planiramo da tu bude stalna postavka o istorijatu ćirilice i značaju Račanske prepisivačke škole. Biće organizovane radionice i programi za posetioce koji bi podstakli dodatne aktivnosti u istraživanju srpskog jezika i pisma - rekao je za RINU Siniša Spasojević, osnivač i oranizator "Ćirlične baštine".
U slavu srpskog nacionalnog pisma, u Bajinoj Bašti je postavljen u samom centru i Park ćirilice, u kom je specifični mobilajar upravo u obliku ćiriličnih slova.
Bonus video:
Danas je MEĐUNARODNI DAN MATERNJEG JEZIKA: Evo zašto je važno da pišemo na ĆIRILICI
Čuvajući svoj jezik, mi čuvamo istoriju, kulturu, tradiciju i identitet našeg naroda
21.02.2024
MozaikPremijerka Brnabić otvorila izložbu posvećenu ĆIRILICI u čast Sretenja
Na Kuli Beograd izveden je "Prikaz ćiriličnih slova", dok je na promenadi održana "Aktivacija sa lutkama Dositeja Obradovića, Vuka Karadžića
14.02.2024
SrbijaOvako je 14 uglednih UČITELJA ODBRANILO ĆIRILICU ŽIVOTOM! Bili su spremni na sve braneći srpstvo
Ovo je priča o 14 uglednih učitelja iz Bjelopavlića koji su pre 97 godina platili životima odbranu srpskog jezika i ćirilice
19.01.2024
MozaikKako izgleda kad HRVAT UČI ĆIRILICU: 20 minuta je čitao JEDNU REČENICU, a neka SLOVA su ga TOTALNO SLUDELA
Poneka slova su ga mnogo zbunjivala, ali kako je nazvao ćirilično Lj i i Ž, nasmejaće vas do suza
27.10.2023
(Ne)potrebno znanje
Ostavite komentar