NA MATURU KRENITE BEZ AUTOMOBILA: Predavanja o bezbednosti u saobraćaju objašnjavaju zašto je tako bolje
podeli vest:

Milan Srdić iz Agencije za bezbednost saobraćaja izjavio je danas da ta agencija sprovodi kampanju "Na maturu bez automobila" tokom koje se mladim učesnicima u saobraćaju, koji ove godine treba da maturiraju, održavaju predavanja o faktorima koji utiču na bezbednost u saobraćaju, kao i o posledicama saobraćajnih nezgoda.
Srdić je za Tanjug rekao da o posledicama saobraćajnih nezgoda maturantima pričaju osobe koje su zadobile invaliditet u saobraćajnoj nesreći.
"Bitno je da utičemo na njih da se bezbedno ponašaju u saobraćaju, da vide koje su stvarne posledice saobraćajnih nezgoda i ja im uvek govorim da budu naši ambasadori bezbednog ponašanja u saobraćaju i da utiču na svoje prijatelje, na svoje okruženje da se bezbedno ponašaju u saobraćaju da bismo došli do cilja da imamo nula poginulih u saobraćaju i nezgodama", istakao je on.
Srdić je dodao da bi maturanti trebalo da imaju matursko veče u najboljem sećanju i da na bezbedan način dođu i odu sa proslave.
"Treba da se ponašaju bezbedno, da ih roditelji dovezu na maturu ili da dođu limuzinom i to je na neki način bezbedan dolazak na maturu. Ima toliko taksi vozila i taj taksi je u rangu cene možda dva pića, tri pića i mislim da je bezbednije uzeti taksi, vratiti se kući i doživeti i ostvariti svoje snove, imati lepu blistavu budućnost", poručio je on.
Kako je rekao, maturantima će tokom predavanja biti dostupne naočare koje simuliraju alkoholisano stanje zahvaljujući čemu mogu u treznom stanju da shvate kako vidi osoba pod dejstvom alkohola.
"Dobijaju neke prepreke koje treba da savladaju ili da se potpišu na papir, da uhvate lopticu ili da idu između čunjeva sa tim naočarima. Ono što je najzanimljivije, treba da stave naočare na oči i da gledaju dole uz stopala, da ne podižu pogled i da stoje na jednoj nozi. Niko to ne može, svima se ljulja i nekako posle toga menjaju stavove", naveo je Srdić.
On je rekao da je kroz ličnu priču i primer najlakše dopreti do mladih ljudi jer na taj način mogu da vide ono što se desilo.
"Radili smo tribinu i nakon toga su mi jedna devojka i jedan muškarac prišli i rekli da voze motocikle i da im je potpuno drugačija svest sada. Pričao sam svoju ličnu priču, kako sam učestvovao u saobraćaju i nisam nosio kacigu i zaštitnu opremu", objasnio je Srdić.
Prema njegovim rečima, mnoge stvari je u životu moguće popraviti, ali da nema povratka ukoliko neko doživi saobraćajnu nezgodu i doživi invaliditet.
"Možete da dobijete lošu ocenu iz matematike, dođete kući, naučite i popravite tu ocenu. Možete da izgubite neku utakmicu, trenirate i pobedite, ali ako doživite saobraćajnu nezgodu, steknete invaliditet, nemate mogućnost povratka ni popravnog. Ne daj Bože da se izgubi život u saobraćaju, nemamo čarobni štapić da oživimo", rekao je sagovornik Tanjuga.
Srdić je naveo da svako treba da bude sebi na prvom mestu i da se ponaša bezbedno u saobraćaju.
"Nepropisno ponašanje u saobraćaju i nepoštovanje saobraćajnih propisa može da naškodi samo nama kao učesnicima u saobraćaju i moramo da budemo sebi na prvom mestu i da se ponašamo bezbedno", objasnio je on.
Kako je rekao, on je doživeo nesreću vozeći brzinom od 30 km/h i tom prilikom povredio glavu na dva mesta i polomio pršljenove.
"To nije neka velika brzina. Sa 30 km/h moj život se okrenuo za 180 stepeni. Apelujem na mlade da ih ne zavarava mala brzina ili samo tih, da kažem, 100 metara do trafike", poručio je Srdić.
Prema njegovim rečima, roditelji treba da obrate više pažnje na decu i da više razgovaraju sa njima da bi razvili svest o bezbednom učešću u saobraćaju.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar