
Sunčanica može da izazove KOMU - ovo su NAJVAŽNIJI KORACI koje treba preduzeti ako sumnjate na TOPLOTNI UDAR
Osobu treba rashladiti, raskomotiti, smestiti je u hladovinu, hladiti vodom i staviti kesu sa ledom na potiljak, kažu lekari
podeli vest:

Koji su simptomi sunčanice i toplotnog udara i kako se zaštititi od njih na visokim letnjim temperaturama upozorava i objašnjava doktor Zoran Manasijević, načelnik Službe hitne medicinske pomoći DZ u Pančevu.
Svesni smo da usled visokih temperatura moramo da primenimo posebnu negu i budemo na oprezu kako ne bi došlo do posledica koje mogu ugroziti naše zdravlje.
Kako upozorava doktor, između 10 i 18 časova je period dana kada su temperature izuzetno visoke i kada ne bi trebalo da boravimo napolju, ili ako ipak moramo, neophodna je adekvatna zaštita, pre svega glave.
- Problem je kod ljudi koji su fizički aktivni na visokim temperaturama, na njivi, gradilištu, ili rade bilo šta na otvorenom, ako nisu adekvatno zaštitili glavu pod rizikom su da dobiju sunčanicu - objašnjava doktor za Tanjug.
Kako kaže, otkrivena glava izražena izuzetnoj toploti, pre svega potiljak, dovodi do tog poremećaja koji može da se završi komatoznim stanjem.
Foto: Freepik.com
On objašnjava šta se događa u organizmu usled prevelike izloženosti visokim temperaturama i koji su simptomi sunčanice i toplotnog udara.
- Pri izloženosti glave izuzetnim toplotama, bez zaštite iste, dolazi do porasta temperature u lobanjskoj duplji, a organizam se bori tako što usmerava hladnu krv sa periferije ka mozgu da bi ga rashladio. Međutim, mozak se nalazi u koštanom oklopu, tu nema dovoljno prostora i preusmeravanje hladne krvi ka moždanom tkivu dovodi do povećanja njegove zapremine i porasta lobanjskog pritiska. Usled toga javlja se glavobolja, visoka telesna temperatura, suva koža, dolazi do poremećaja vida, zujanja u ušima, vrtoglavica , nesvestica, pospanost, povraćanje - objašnjava doktor Zoran korake koje treba preduzeti ukoliko posumnjamo na sunčanicu.
- Osobu treba rashladiti, raskomotiti, smestiti je u hladovinu ili prostoriju koja je provetrena, hladiti hladnom vodom i staviti kesu sa ledom na potiljak. Cilj je da se telesna temperatura vrati na normalu, ali ukoliko se javlja poremećaj svesti tada je potrebno zvati hitnu pomoć - zaključuje.
Foto: Freepik.com
Novi pakao počinje u četvrtak
Prema prognozi RHMZ, u Srbiji će ujutro i prepodne biti pretežno sunčano, a posle podne promenljivo oblačno i suvo. Vetar slab i umeren, u Vojvodini i na istoku Srbije povremeno jak, severozapadni. Najniža temperatura od 7 do 15 stepeni, a najviša od 26 do 30 stepeni.
U Beogradu se danas očekuje prepodne sunčano, posle podne promenljivo oblačno i suvo. Vetar slab i umeren, severozapadni. Najniža temperaratura oko 15 stepeni, a najviša oko 28 stepeni.
U petak uveče i noću na severu Srbije, a za dane vikenda ponegde i u brdsko-planinskim predelima moguća je kratkotrajna kiša ili pljusak sa grmljavinom.
Najtopliji dani biće četvrtak i petak sa maksimalnom temperaturom od 30 do 35 stepeni.
U subotu na severu, a u nedelju i ponedeljak i u ostalim krajevima pad temperature na vrednosti od 26 do 30 stepeni.
Od utorka se očekuje ponovni porast temperature.
I đavo bi tražio ventilator - zašto je TOLIKO VRELO i koje su opasnosti po ZDRAVLJE LJUDI?
Klimatska kriza igra jasnu ulogu u tome da toplotne talase čini intenzivnijim i verovatnijim
12.07.2022
VestiStigla aplikacija koja meri nivo UV zračenja i upozorava kada i kako da se zaštitite - i besplatna je
SunSmart Global UV beleži informacije o nivou ultraljubičastog zračenja i upozorava kada je potrebno zaštititi se od sunca
28.06.2022
VestiAko mislite da je u Srbiji VRUĆINA, pogledajte ovu mapu i biće vam drago ŠTO STE TU GDE JESTE
Početak jula doneo je prvi pravi tropski talas u Evropu, a posebno na Mediteran i Bliski istok
07.07.2022
SrbijaAutomobili su ovih dana OPASNO ORUŽJE - vožnja po previsokim temperaturama NIJE BEZBEDNA
Kada je izuzetno toplo vreme, za duža putovanja birajte jutro ili kasnije popodnevne sate
29.06.2022
Deus Ex machina
Ostavite komentar