ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE JE PRIORITET! Minstarka Vujović: "Za ovu vlast, litijum nije poligon za političku borbu"
Ukazala je da su standardi zaštite životne sredine u Srbiji jednako visoki kao i u zemljama EU
22.09.2024
PolitikaMinistarka zaštite i životne sredine istakla je važnost usklađivanja sa svetskim standardima
podeli vest:
U okviru rasprava o trenutnim rudarstvenim projektima u Srbiji, ministarstvo je istaklo važnost transparentnosti i zaštite životne sredine kao ključne prioritete. U emisiji "Uranak" na televizijI K1, ministarka zaštite i životne sredine, Irena Vujović, iznela je svoja viđenja i planove za naredni period.
- Tim prvim predatim dokumentom, moje kolege i ja nismo bile zadovoljne i tražile smo dopune. Nedostajale su nam neke važne stvari, pre svega za građane Srbije. Znali smo da to postoji i želela sam da u tom prvom koraku sve bude transparentno, kako bi građani mogli na osnovu toga postavljati pitanja. Trenutno je na javnom uvidu zahtev za obim i sadržaj. Pored toga što se nalazi online, takođe je dostupan na sajtovima opština Krupanj i Loznica, a može se izvršiti uvid i kod nas u ministarstvu. Veoma detaljno ćemo razmatrati sve aspekte - izjavila je predstavnica ministarstva.
U nastavku, ona je naglasila da se trenutno radi na rešenju i obimu sadržaja vezano za prvu fazu koja se odnosi na rudarstvo.
- U periodu od godinu dana mogu da predaju studiju vezanu za tu prvu fazu. Onda nas očekuju još dve faze: zahtev za određivanje obima i sadržaja, pa rešenje, izrada studije, kao i procesni deo i deo otpada. Zbog toga možemo reći da u naredne dve godine sigurno neće početi sa eksploatacijom, a možda to nikada neće ni biti, jer ukoliko studija ne bude dobra, projekat neće zaživeti - dodala je.
Ona je takođe naglasila važnost usklađivanja sa svetskim standardima:
- Trudimo se da sve bude transparentno i da kroz naše zahteve, zakone i standarde postignemo što bolje rezultate. Bićemo potpuno beskompromisni kada je u pitanju zaštita životne sredine i zdravlje ljudi. Veoma je važno da kompanija odgovori na sve zahteve, kako bismo smanjili negativni uticaj na minimum.
Istakla je značaj dijaloga ljudi koji su protiv kopanja litijuma.
- Imali smo konstruktivnu raspravu sa ljudima koji su protiv, ali su postavljali smislena pitanja i dobijali stručne odgovore. To je i najvažnije, da zajedničkim snagama dođemo do najboljeg rešenja. Imaćemo mogućnost da koristimo evropske stručnjake kroz sporazume koje imamo sa EU, kao i šire. Na tome ćemo insistirati, jer je ovaj projekat izuzetno važan za razvoj Srbije i nećemo dozvoliti njegovo zaustavljanje na osnovu pretpostavki - dodaje Irena Vujović.
Tokom grejne sezone često se bavimo zelenom agendom, ministarka Vujović je istakla i koliko to zaista košta.
- Ispunjenje ciljeva iz Zelene agende košta 27 milijardi evra. Međutim, niko od stručnjaka nam nije rekao kako da dođemo do tih sredstava. Ako ne iskoristimo priliku za razvoj litijuma i novu fabriku, kao i ne privučemo druge strane investitore, to je u redu, ali u tom slučaju ne možemo očekivati ispunjenje svih tih ciljeva. ovoreći o električnim automobilima, to je jedna od mera za poboljšanje kvaliteta vazduha. Takođe, višak solarne energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije, koja predstavlja čistu zelenu energiju, može se skladištiti u baterijama, uključujući i one od litijuma. Sve je to međusobno povezano, ali, naravno, od svega toga neće biti ništa ukoliko se ne ispune svi ekološki standardi, čak i oni stroži od onih koji trenutno važe u našoj zemlji. skoro ćemo pred poslanicima predstaviti četiri nova zakona usklađena sa evropskim direktivama - objasnila je.
Ukazala je da su standardi zaštite životne sredine u Srbiji jednako visoki kao i u zemljama EU
22.09.2024
PolitikaBrnabić je ocenila da opozicija želi da unazadi Srbiju.
10.09.2024
PolitikaKada je reč o reciklaži, ministarka je naglasila:
- Životna sredina se suočava s velikim problemima. Situacija nije sjajna, ali se trudimo da rešimo višedecenijske izazove. To ne može da se reši u jednom danu, niti može da se postigne bez strategije i dokumentacije koja će nam pomoći u rešavanju ovih dugotrajnih problema. Ne možemo jednostavno zatvoriti deponiju koju građani koriste već 50 godina, a da pritom nemamo alternativna rešenja. Gde će sa tim otpadom? Otvoriti novu deponiju nije rešenje, jer se tako situacija ponovo vraća na isto - kaže ministarka Vujović i dodaje:
- Ukoliko ne otvorimo novu sanitarnu deponiju ili ceo regionalni centar za upravljanje otpadom, neće biti moguće uspostaviti efikasan sistem reciklaže. Naš cilj je da recikliramo i poštujemo principe cirkularne ekonomije, kao i da iz otpada dobijemo toplotnu ili električnu energiju, slično onome što se već radi na deponiji u Vinči. Po prvi put gradimo regionalne centre za upravljanje otpadom. Ovi centri obuhvataju deponije, linije za separaciju otpada i mehaničko-biološki tretman za biološki otpad, kao i transferne stanice u opštinama - kaže ministarka i dodaje:
- Odvojili smo sredstva i razmišljali o izvorima finansiranja kako bismo ulagali u zelenu infrastrukturu. Sada imamo priliku da investiramo 30 miliona evra u regionalni centar u Dubokoj, Užice, čime ćemo značajno unaprediti sistem upravljanja otpadom.
Ministarka je svoje gostovanje završila temom o rebalansu budžeta.
- Ministarstvo zaštite životne sredine će dobiti dodatna sredstva u okviru rebalansa budžeta, jer smo ove godine započeli brojne infrastrukturne projekte. Od 2020. godine, budžet za životnu sredinu iznosio je 5,8 milijardi dinara, a sa ovim rebalansom za 2024. godinu, on će dostizati 21,5 milijardi dinara - zaključila je ministarka Irena Vujović u emisiji "Uranak" na televiziji K1.
BONUS VIDEO:
Razgovor sa građanima trajao je danas više od 6 sati...
07.09.2024
SrbijaOn je na tom instagram nalogu objavio slike ispod kojih je napisao "poslednje pripreme za važan razgovor sa građanima"
07.09.2024
SrbijaDolazak su potvrdili i brojni politički protivnici, kao i protivnici rudnika
07.09.2024
SrbijaVučić je rekao i da će videti da li će moći da ide na samit Briksa na poziv predsednika Rusije Vladimira Putina
06.09.2024
PolitikaBroj ilegalnih migracija smanjen u odnosu na 2022.godinu, ruta ka Mađarskoj zatvorena
pre 24 minuta
PolitikaGrupa, koja ima članove u različitim gradovima, bila je na meti policije pod vođstvom Specijalizovanih antiterorističkih jedinica
pre 30 minuta
SvetPrema nezvaničnim saznanjima, ovi roditelji tvrde da su Božji zakoni iznad ljudskih, a da lečenje dece nije u skladu sa Božjim
pre 42 minuta
RegionPredsednik se obratio video - porukom i rekao građanima da se ne sekiraju zbog blokada
pre 51 minut
PolitikaSa svojom braćom Huanom (67) i Horheom (74), kao i Pablom Eskobarom (44), Očoa je bio jedan od najživopisnijih narko-barona na svetu
pre 1 sat
SvetUprkos naporima kolega, nesrećna žena je preminula na licu mesta
pre 1 sat
Svet"Erbas A330" je sleteo nazad u Melburn oko 9.30 ujutro
pre 1 sat
SvetMarica Mihajlović optužila je lekara iz bolnice u Sremskoj Mitrovici za akušersko nasilje
pre 1 sat
HronikaBio je i aktivni član Udruženje lekara pisaca "Vidar"
pre 4 sata
SudbineAnđela je kobnog dana čekala na Železničkoj stanici autobus sa svojim dečkom Milošem Milosavljevićem (21) iz Knićanina
pre 6 sati
SudbinePrve tegobe Jovana Bajrović (29) osetila je pre nekoliko godina
03.12.2024
SudbineSportisti, navijači i prijatelji iz celog sveta odaju počast velikom sportisti
03.12.2024
SudbineOva atrakcija privlači pažnju i dece i meštana, a vi pogledajte slike koje su oduševile celu Mačvu
03.12.2024
ReportažaMiloš Bojinović radio je na rečniku koji je objavljen u izdanju SANU
03.12.2024
SudbineOn voli životinje i ima vredne ruke... a evo kako je došao do fenomenalnog biznisa
02.12.2024
ReportažaLu Karneseka izrodio je mnoge poznate igrače
01.12.2024
Sudbine
Ostavite komentar