Vesti > Srbija

Više od 120 svinja eutanizovano na FARMI u Kragujevcu zbog AFRIČKE KUGE

Protiv afričke kuge nema leka već se jedinke humano ubijaju, što može dovesti do poremećaja na tržištu

Izvor: K1info/RINA

18/08/2023 > 11:35

podeli vest:

Više od 120 svinja eutanizovano na FARMI u Kragujevcu zbog AFRIČKE KUGE
Foto: Unsplash.com


Afrička svinjska kuga i dalje hara Srbijom, a zbog ove bolesti je više od 125 svinja eutanizovano na farmi u Zavodu za zbrinjavanje odraslih Male pčelice u Kragujevcu.

- Na taj način je bolest zaustavljena, nije registrovano dalje širenje i za sada je podoručje Šumadije bezbedno kad je u pitanju svinjska kuga. Simptomi koje stočari treba da uoče, kada je reč o svinjskoj kugi jeste slabiji apetit kod životinja, visoka temperatura, i u tom slučaju treba odmah da kontaktiraju veterinare i nadležne inspekcije koji dalje preuzimaju sve neophodne procedure oko utvrđivanja bolesti i eventualne eutanazije - saopšteno je iz Republičke veterinarske inspekcije Šumadijskog upravnog okruga.

Afrička kuga svinja je virusna, zarazna bolest. Ne spada u zoonoze i čovek ne može da oboli od ove bolesti. Glavni rezervoari bolesti su divlje svinje, prijemčive domaće svinje, a do zaražavanja dolazi ili kontaktnom sa divljom svinjom ili kontaktom zaražene domaće svinje sa prijemčivom populacijom.

- Interesantno je da kao vektor za ove zaraze u literaturi postoje čak i krpelji u čijem telu virus može da ostane i do sto dana. Radi se o dnk virusu vrlo otpornom na spoljašnju sredinu, što znači da na četiri stepena celzijusa virus u mesu svinje može da opstane i do šest meseci, u sušenom mesu do 12 meseci, a na kanalima na farmama do 11 dana. Kontaminacija prijemčivih jedinki, dakle domaćih svinja u ovom slučaju najčešće dolazi, kao što se desilo u našem okrugu, transportom zaraženih. To su bili rezervoari, kliconoše, pošto ovaj virus može da se izlučuje i dva dana pre kliničkih simptoma - rekao je za RINU veterinar Zoran Velkovski.

Foto: RINA.rs

 

Velkovski je istakao da je suština borbe protiv ove zarazne bolesti brza dijagnostika i reakcija, kako bi se sprečilo širenje virusa, jer leka protiv njega nema.

- Suština borbe protiv ove zarazne bolesti jeste brza dijagnostika. Mi imamo izuzetno dobru saradnju sa Veterinarskim institutom u Kraljevu koji odmah izlazi na teren radi dijagnostike i onda se preuzimaju mere prekidanja lanca prenošenja virusa i eutanazija jedinki - kazao je Velkovski.

Prema njegovim rečima, ukoliko čovek dodje u kontakt sa zaraženim jedinkama ili konzumira zaraženo meso, to ni na koji način neće uticati na njegovo zdravlje, već je glavni udarac koji ova bolest zadaje ekonomske prirode, samim tim što protiv afričke kuge nema leka već se jedinke humano ubijaju, što može dovesti do poremećaja na tržištu.

Ostavite komentar