SVEČANOST NA KOSOVU I METOHIJI: Obeležen Dan Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici
podeli vest:
Dan Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici obeležen je danas svečanom akademijom u Amfiteatru fakulteta tehničkih nauka, kojoj su prisustvovali studenti, profesori, brojni gosti sa fakulteta iz centralne Srbije i Crne Gore, kao i predstavnici Srpske liste.
Rektor Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici Nebojša Arsić izjavio je na svečanosti da se Dan Univerziteta obeležava u nikad težim okolnostima i izrazio zahvalnost što je država Srbija garant opstanka i ostanka srpskog naroda na KiM.
"Svi smo mi svesni kroz šta smo prošli proteklih godinu dana. Svi mi koji ovde živimo i radimo, svi naši studenti, znaju kroz kakve su izazove morali da prođu da bi mogli da dođu da prisustvuju časovima, da polažu ispite, a da nastavnici mogu da obavljaju svoje aktivnosti", rekao je Arsić.
Arsić je demantovao glasine o "integraciji" Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici i naglasio da nema nikakvih planova o preseljenju Univerziteta.
"Otvoreni smo za sve one koji žele da studiraju i rade na našem Univerzitetu i iz svih drugih delova naše zemlje i iz regiona. Juče smo imali promociju doktora nauka. Oni koji su bili prisutni imali su priliku da vide da smo promovisali doktore nauka iz nekoliko država. To pokazuje koliko je ovaj univerzitet cenjen, koliko je poštovan i koliko ulaže u obrazovanje mladih kadrova", kazao je Arsić.
Pomoćnik ministra prosvete Aleksandar Jović istakao je da je Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici institucija koja je tokom decenija postala simbol istrajnosti i znanja, snage obrazovanja i odlučnosti da se akademske vrednosti očuvaju onda kada su izložene najvećim pritiscima i iskušenjima.
“Univerzitet u Prištini nije samo mesto gde se stiču diplome. On je mesto na kome se oblikuju ličnosti, razvijaju ideje i stvaraju generacije ljudi koje preuzimaju odgovornost za budućnost svog naroda i svoje države. Od svog osnivanja do danas ovaj univerzitet izgradio je snažnu akademsku tradiciju. Iz njegovih učionica i amfiteatara potekli su brojni lekari, pravnici, profesori, ekonomisti, naučnici i umetnici. Njihov rad postao je deo razvoja ne samo Kosova i Metohije, već čitave Republike Srbije”, istakao je Jović.
On je ukazao da je malo univerziteta u Evropi prošlo put koji je prošao ovaj univerzitet.
"Suočen sa dramatičnim okolnostima krajem 20. veka, primoran da nastavi rad u drugim mestima, u drugim objektima, ovaj univerzitet uspeo je da svoj rad u novim uslovima učini takvim da se danas ponosimo njime - da uvek očuva kontinuitet obrazovanja, naučnog rada i akademskog života. Upravo zato njegova istorija predstavlja jedno od najsnažnijih svedočanstava o tome koliko su znanje i obrazovanje otporniji od svih prolaznih okolnosti", istakao je Jović.
Ukazao je da je Univerzitet mesto na kom se čuva identitet srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
“Ovaj prostor Kosova i Metohije nije samo geografski pojam za nas Srbe, za Republiku Srbiju. On je mnogo više, on je naša osnova. Zbog toga, ovaj univerzitet možemo reći da baštini ono što su srpski manastiri na ovim prostorima bili tokom srednjeg veka – nosioci obrazovanja, nosioci prosperiteta. On povezuje najvrednije tekovine naše prošlosti sa izazovom budućnosti”, naveo je Jović.
Pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Miloš Terzić, koji je u ime Kancelarije primio Vidovdansko priznanje Univerziteta, istakao je da mu je velika čast pošto priznanje dolazi od institucije koja je pod stalnim pritiskom i udarima antisrpskih faktora, a koja je ipak u svakom trenutku ostala verna sopstvenoj državi i narodu.
On je naveo da je naš zadatak da se u okolnostima koje nismo sami birali borimo svim raspoloživim diplomatskim, političkim i pravnim sredstvima da Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici opstane.
"Da nastavimo svi mi ovde prisutni da dajemo doprinos svako onoliko koliko može da srpska država iz dana u dan bude i ekonomski i politički i vojno snažnija, jer to je garancija opstanka i srpskog naroda i ovog univerziteta na prostoru Kosova i Metohije", ukazao je Terzić.
Istakao je da je borba za ovaj univerzitet ustvari borba za pravo srpske dece da uče na srpskom jeziku, u skladu sa srpskim planom i programom, u skladu i u duhu srpske tradicije i kulture.
"Srpska pravoslavna crkva i Univerzitet predstavljaju dva najvažnija stuba opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i upravo su zato pod najvećim udarima onih koji bi voleli da srpskog naroda na Kosovu i Metohiji nema. Takvi vrlo dobro znaju da se narod ne brani samo brojem ljudi, već da se brani i kroz institucije tog tipa koje ga okupljaju, koje ga osnažuju i koje ga obrazuju", kazao je Terzić.
Ukazao je da je naša obaveza obaveza da čuvamo Univerzitet, da ga razvijamo i da obezbedimo da u budućnosti bude svetionik srpskih nacionalnih vrednosti u čitavoj Srbiji, ali i šire.
"Zato, u osvit Vidovdana, hoću da pošaljem poruku, onu poruku koju je po ko zna koji put poslao i rektor Arsić, a to je da nema nikakvog izmeštanja ovog univerziteta osim u Prištinu kada dođu neka bolja vremena i da će srpska vlada, srpska država, predsednik srpske države Aleksandar Vučić uvek biti uz srpski narod na Kosovu i Metohiji", rekao je Terzić.
BONUS VIDEO: