TAMARA VUČIĆ: "Naši stariji sugrađani nisu teret niti trošak,već kapital mudrosti i iskustva" (VIDEO)
podeli vest:
Supruga predsednika Republike Srbije Tamara Vučić govorila je danas u Rimu na otvaranju međunarodne konferencije pod nazivom “Starenje i potreba za negom u Centralnoj i Istočnoj Evropi”. Ova konferencija održava se u Ministarstvu spoljnih poslova Republike Italije, a uz prvu damu Srbije, na otvaranju su govorili i Vinčenco Palja, predsednik Fondacije Età Grande, Nejten Levijaldi Giron, rektor Univerzitata Tor Vergata u Rimu, Marija Tripodi, državna podsekretarka u Ministarstvu spoljnih poslova Italije i Ina Solodka, zamenik ministra za socijalne politike Ukrajine.
Gospođa Vučić citirala je na početku čuvenog Marka Tvena, koji je rekao da “bore samo označavaju mesta na kojima je bio osmeh", te dodala da se tema starenja ne može ograničiti na određenu eru, na delokrug i nadležnost jedne države ili jedne institucije. “U mnoštvu tema koje dele i razjedinjuju svet koji, čini se, nikada nije bio polarizovaniji nego što je danas, nas na ovome plemenitom mestu okuplja jedna koja je širom meridijana i kroz sve vekove čovečanstva uvek bila zajednička, univerzalna, večno relevantna i posve ljudska.
Tema koja suštinski određuje kakvi smo kao generacija, kao društvo i konačno, kakvi smo kao civilizacija i kao vrsta. Kao jedna od retkih sigurnih i izvesnih stvari u životima svih ljudi, starenje se tiče podjednako svakog pripadnika ljudske vrste. Svih nas koji u porodicama imamo najdraže članove koji su ušli u ovaj period svojih života i svih nas koji neminovno koračamo ka toj fazi života. Nadamo se... jer, kako nekada neko mudro primeti: Nemojte žaliti što starite. To je privilegija koja je mnogima uskraćena”, poručila je Vučić.
Prva dama Srbije podvukla je da u određenim delovima sveta ovo pitanje ima posebnu težinu i urgentnost.
“Centralna i Istočna Evropa, a naročito južni deo našeg kontinenta, danas predstavljaju jedinstven prostor na planeti na kome je svaki peti, a ponegde i čak svaki četvrti, čovek stariji od 65 godina, što ovaj prostor čini globalnim liderom u pogledu starenja populacije. Moja zemlja, Republika Srbija, suočava se sa činjenicom da je na svakoj globalnoj lestvici najstarijih populacija pri samom vrhu - danas gotovo 23 odsto srpskog stanovništva čine naši sugrađani i sugrađanke stariji od 65 godina, sa izvesnom projekcijom još značajnijeg starenja u sledećih nekoliko decenija koji će nas približiti brojci od 30 procenata”, izjavila je supruga predsednika Srbije. Tamara Vučić je izjavila da je za nju kao ženu značajan podatak da većinu starije populacije čine upravo žene i rekla da Srbije radi na sistemskom odgovoru na ovaj izazov.
“Te činjenice ukazuju na potrebu da zajedno i koordinisano idemo u susret rešenjima problema sa kojima se suočavaju naši stariji sugrađani, naše bake i deke, naše mame i tate. Kao sistemski odgovor moje zemlje na ove demografske trendove, proširen je ukupan broj usluga u zajednici namenjenih starijim osobama, regulisana je usluga porodičnog smeštaja u drugoj porodici, unapređeno je obezbeđivanje socijalne sigurnosti u starijem dobu a poboljšani su i uslovi lečenja u zdravstvenim ustanovama. U cilju jačanja zaštite starijih osoba, Republika Srbija trenutno priprema novu Strategiju socijalne zaštite i uvodi izmene i dopune Zakona o socijalnoj zaštiti, koji predstavljaju ključni sistemski okvir u ovoj oblasti. Takođe, kao odgovor na demografske izazove, izdvojili bismo tri glavna programa - za brigu o nemoćnima, za aktivno i zdravo starenje, kao i za bolji suživot i saradnju među generacijama”, rekla je Vučić.
Ona je istakla da u nadolazećoj deceniji moramo uraditi sve što je moguće kako bismo najstarijima među nama omogućili, obezbedili i garantovali adekvatnu brigu, zaštitu i kvalitet života koji zaslužuju.
“Sigurna sam da smo svi upoznati sa ključnim faktorima i determinantama koje ovaj deo sveta čine najstarijim - pre svega, nizak fertilitet i natalitet, u velikoj meri ubrzavaju starenje naših društava, mnogo više nego prijatna istina da danas ljudi žive duže nego ikada ranije u istoriji, zahvaljujući razvoju medicine, ekonomskom napretku i mehanizmima socijalne zaštite najstarijih. I dok predano radimo na natalitetu naših zemalja, o trećem dobu, najstarijem segmentu naše populacije, nikada ne bismo smeli govoriti kao o teretu ili trošku već kao o ogromnom društvenom kapitalu mudrosti i iskustva, moralne dubine i duhovnog bogatstva.
Zadatak je svake generacije da najmudrijima i najstarijima među nama obezbedimo dostojanstven tretman u svakoj sferi društvenog života - od zdravstvene preko socijalne i ekonomske zaštite, pa sve do obezbeđivanja aktivnog učešća u društvenom, političkom, kulturnom i svakom drugom životu zajednice lišenom svakog oblika ejdžizma i diskriminacije", rekla je ona.
Vučić je apelovala da naredna decenija bude u znaku dostojanstvenog starenja i svima poželela privilegiju i sreću da iskuse starost.
“Neka svest naše generacije da smo nasledili naša društva od onih koji su utkali svoje živote u razvoj i stabilnost naših zajednica i država bude vodilja naših politika u narednih deset godina. Naša je kolektivna odgovornost da svaki taj sledeći dan života naših najstarijih sugrađana bude proživljen u dostojanstvu i sigurnosti. Želim nam svima sreću i veliku privilegiju da lično iskusimo starost i da to bude starost u kojoj ćemo ubirati plodove odluka koje ćemo zajednički donositi u deceniji pred nama”, izjavila je prva dama Srbije. Ovo je drugo izdanje ove konferencije, dok je prvo održano prošle godine u Beogradu, pod pokroviteljstvom Tamare Vučić.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar