Vesti > Region

"SLATKE KRASTE" vladaju plažama Hrvatske! Stručnjaci upozoravaju da se ZARAZA LAKO ŠIRI, a evo kako da je izbegnete

To je infekcija bakterijom Staphilococcus, njihov nazovu se 'slatke kraste', a češća kod dece ili onih sa oslabljenim imunitetom

Izvor: K1info

Autor: Simona Stanković

28/07/2024 > 09:38

podeli vest:

"SLATKE KRASTE" vladaju plažama Hrvatske! Stručnjaci upozoravaju da se ZARAZA LAKO ŠIRI, a evo kako da je izbegnete
Foto: youtube printskrin


Danas Šveđanin Faris, letujući na hrvatskoj obali naišao je na slatke kraste, poznate i kao "impetigo“, zaraznu infekciju kože koja je najčešće često se javlja kod beba i male dece, a u većini slučajeva tokom leta.

- Prošlog leta sam imao kraste koje su mi na koži ostale oko mesec dana, tako da sam imao promene na koži - rekao je za RTL Danas Faris.

Dermatolog Sanda Gojčeta objasnila je da je reč o "bakterijskoj infekciji, uglavnom površinskih slojeva kože, koju izazivaju ili streptokokne bakterije ili stafilokok aureus”.

Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić

 

Na koži se prvo pojavljuje plikovi, a kada pukne nastaje crvenilo i žućkasta kora, što može izazvati svrab. U suprotnom, mogu da zahvate celo telo, najčešće na licu, rukama i stopalima, a prenose se kontaktom.

- Nije pretnja, u većini slučajeva nije opasna, utiče samo na površinski sloj kože tako da se ne širi nigde dublje i obično odlično prolazi terapiju bez ikakvih posledica - dodao je pomenuti dermatolog.

Takođe, bakterije koje izazivaju tzv "impetigo" može da živi na suvim površinama nedeljama ili čak mesecima. Pored dece, ovu infekciju mogu razviti i odrasli, posebno oni sa slabijim imunitetom. Pored slatke šuge, zbog letnjih uslova mogu se razviti i druge promene na koži kao što su tamne mrlje ili gubitak pigmenta.

Foto: Tanjug/AP/Emilio Morenatti

 

Uglavnom prolaze same, ali bakterije i gljivice vole vlažne uslove gde se brže razmnožavaju, kao što su plići delovi vode, odnosno mora. Pored plićaka sa više ljudi, vole i mokre peškire.

"To se retko dešava, nije česta pojava, nije toliko opasno, ali se ipak preporučuje da se suši i često menja peškir", savetuje dermatolog Gojčeta, ističući da "nisu opasni i da se lako leče".

Ostavite komentar