Vesti > Politika

JADRANSKO-JONSKA STRATEGIJA: Budućnost Zapadnog Balkana je u jakoj i ujedinjenoj EU

Autor: K1info

06/05/2025 > 17:22

podeli vest:

JADRANSKO-JONSKA STRATEGIJA: Budućnost Zapadnog Balkana je u jakoj i ujedinjenoj EU
Foto: K1info/privatna arhiva


Proširenje Evropske unije i pristupni proces država Zapadnog Balkana bili su među prioritetima grčkog predsedavanja Jadransko-jonskom strategijom EU (EUSAIR), poručeno je sa otvaranja 10. Foruma te evropske makro-strategije koji se održava od 5. do 7. maja na Kritu. „Kroz politike i dijalog radili smo na tome da komšijske zemlje približimo našoj evropskoj porodici i pošaljemo jasnu poruku – budućnost regiona Zapadnog Balkana je u jakoj i ujedinjenoj Evropskoj uniji, istakao je u pozdravnom govoru zamenik ministra spoljnih poslova Grčke Tasos Hadživasiliu.

Žan Pjer Halkin iz Generalnog direktorata za regionalne i urbane politike ponovio je da su pred Unijom brojni izazovi, od geopolitičkih tenzija, do klimatskih i demografskih promena, sa kojima se suočavaju i zemlje Zapadnog Balkana. Kako je naveo, zbog toga Jadransko-jonska strategija treba da ima istaknutu ulogu u pružanju pomoći svim državama ovog makro-regiona.

Forum na Kritu predstavlja završnicu jednogodišnjeg predsedavanja Grčke EUSAIR- om, koje od 1. juna preuzima Severna Makedonija. Pored vizije zajedničke budućnosti regiona i EU, glavne teme grčkog predsedavanja bile su zelene inicijative i održivi razvoj (pri)morske ekonomije.

Preuzimajući predsedavanje od domaćina, Ministar evopskih poslova Severne Makedonije Orhan Murtezani je dodao da će njegova zemlja nastaviti da ulaže dosta truda u ubrzanje procesa proširenja, ali i posvetiti veću pažnju Planu rasta i zajedničkom regionalnom tržištu.

Strategija EU za Jadransko-jonski region (EUSAIR) jedna je od četiri makro-regionalnih strategija Evropske unije i čine je države članice (Italija, Slovenija, Hrvatska i Grčka), zemlje kandidati i potencijalni kandidati za članstvo u EU (Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Albanija, Severna Makedonija) i treće zemlje (San Marino). Strategija je izvorno oblikovana oko četiri stuba: „plavi rast“, povezivanje regiona, zaštita životne sredine i održivi turizam. Kao i kod drugih makro-strategija, EUSAIR nema sopstveni budžet, već „povezuje“ postojeće fondove i politike EU sa onim na nacionalnom nivou svake države članice.

BONUS VIDEO: 

Ostavite komentar