Vesti > Politika

ŠTA SRBIJI DONOSI SASTANAK PATRIJARHA PORFIRIJA I PUTINA? Stručnjaci za K1 o susretu o kom bruji svet

Izvor: K1info

23/04/2025 > 11:43

podeli vest:

ŠTA SRBIJI DONOSI SASTANAK PATRIJARHA PORFIRIJA I PUTINA? Stručnjaci za K1 o susretu o kom bruji svet
Foto: K1 televizija


Patrijarh srpski Porfirije i patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril juče su se sastali sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom u Moskvi.  

Ovaj susret izazvao je brojne reakcije u javnosti i pokrenuo važna pitanja – kako će se ovaj susret odraziti na odnose između Srpske pravoslavne crkve i Ruske pravoslavne crkve, ali i na položaj Srbije na evropskom putu?  

Da li će jačanje pravoslavnog jedinstva postati kamen spoticanja u odnosima sa Zapadom? Na ova i brojna druga pitanja, u emisiji „Uranak“ na našoj televiziji, odgovarali su Dragan Radenović, ruski akademik i reditelj Dragoslav Bokan. 

- Ova poseta je iznenađenje za sve nas verujuće u Srbiji. To je najlepša vest koju smo mogli da čujemo i vidimo u poslednjih nekoliko meseci - rekao je Dragan Radenović i dodao: 

- Ono što je rekao predsednik Ruske Federacije – da su Srbija i Rusija najbolji saveznici – više od toga nije ni mogao da kaže. Mi smo bratski narodi i o tome više ne treba da se govori. Crkve su ovde simbol bratstva, a politika koju predstavlja Vladimir Putin simbol je državnosti - istakao je Radenović. 

K1 televizija

U svetu koji se sve više suočava sa podelama, sukobima i identitetskim krizama, primer Rusije nameće se kao izuzetak koji zaslužuje pažnju. Dok mnoge zemlje pokušavaju da očuvaju unutrašnju stabilnost kroz centralizaciju moći ili nametanje dominantnog identiteta, ruski model nudi drugačiji pristup.

- Rusi su po prvi put u istoriji afirmisali naciju kao zajedništvo svih grupa naroda u jednoj teritoriji. To je veliki uspeh u odnosu na razjedinjenje koje u svetu postoji - kazao je i objađnjava gde je pravoslavna crkva najjača: 

- U duhovnoj sferi – apsolutno. To je zajednički imenitelj naše zemlje i Ruske Federacije. Ta specifična snaga duhovnog karaktera objedinjuje čak i one koji formalno ne pripadaju pravoslavlju. Svi mi moramo živeti na istoj planeti, i prirodno je da se centar ideja na toj planeti formira upravo u Rusiji – u toj političkoj i duhovnoj konfiguraciji zemalja koje, na poseban način, grade novi sistem odnosa. Tu, nažalost, Evrope nema – žao mi je što to moram da kažem. Evropa se iz tog procesa sama isključila - zaključio je. 

Patrijarhu je nekoliko puta bio zabranjen ulazak na Kosovo i Metohiju, ali mu je uoči Vaskrsa dozvoljeno da služi vaskršnju liturgiju.

Postavlja se pitanje – šta se promenilo i zbog čega je Aljbin Kurti dozvolio patrijarhu da služi liturgiju na teritoriji koja pripada Srbiji? 

- To nije pitanje duhovnih odnosa – to je čista politika. Kurti, u političkom smislu, više ne postoji. Kada je reč o Kosovu i Metohiji, to je Srbija i kao takva će i ostati. Patrijarh Srbije je duhovni poglavar i na KiM, i to je bilo jasno i ranije. Niko njemu ništa nije dozvolio – on je sam odlučio da ide. Čak i u prethodna dva slučaja kada mu je ulazak bio onemogućen, mi smo mogli da mu omogućimo odlazak, ali bi to podrazumevalo angažovanje vojske, što je tada politički ocenjeno kao previše radikalan potez - objasnio je. 

Dragoslav Bokan je objasnio:

- Rimokatoličanstvo je još u srednjem veku izabralo politiku kao sredstvo obraćanja vernicima i čitavom svetu. Zbog toga su i delili sudbinu sveta u svim njegovim krizama, jer su se prepustili toj logici. Pravoslavnu crkvu mnogi kritikuju jer nije otvorila svoja vrata svetu, niti je želela da ide rame uz rame sa njim. Umesto toga, ona je tragala za molitvenom izdvojenošću. Zbog toga se pravoslavlje manje bavilo umetnošću - rekao je Bokan i dodao: 

- Umetnost se bavila pravoslavljem, ali se pravoslavlje nije bavilo umetnošću. Pozorište je, na primer, potpuno nepoznat fenomen u pravoslavnom svetu. Odnos pravoslavlja prema spoljašnjem svetu – bilo da je reč o kulturi i umetnosti, bilo o politici – uvek je bio zadržan, s merom i oprezom - zaključio je Bokan. 

K1 televizija
Patrijarh je izjavio da je u Srbiji obojena revolicija 

- To je jedno stanje u kojem se mi nalazimo i ne raduje nikoga. Ni našeg patrijarha, ni nas. Mi bi voleli da se stvari nastave od sutra i bude sve u normali, ali to tako ne ide. Patrijarh je tu da kaže istinu, bez obzira da li će izgubiti “lajkove”. Lajkovi kažu, Patrijarhu da ne govori o politici, ali duhovnost nije ispod politike, iznad koje se nalazi. On traži neku vrstu duhovne podrške. Naša crkva je opredeljena ka moskovskoj patrijaršiji - rekao je i objašnjava: 

- Kada bi se zahvalnost Rusiji izgovarala svakog dana, ona bi izgeldala kao neka vrsta političke zavisnosti. Bila bi pogrešno shvaćena, ali kada se povremeno izgovori, daje nam nadu da postoji duhovna politika koja se ne vidi na prvi pogled. Otišao je da izloži čemu smo izloženi. Mora to da kaže tražeći, blagoslov , duhovnu i molitvenu podršku, a najvažnije je on je otišao gde su ga dočekali partijarh i predsednik Rusije. Onda su i poruke upućene tako da čuje Kiril i Vladimir - objasnio je.  

Bokan je objasnio i na koji način patrijarh Porfirije meri svoju popularnost: 

- Popularnost meri po tome da li svakog jutra, posle buđenja i prve molitve, u sebi pronađe onaj isti žar srca koji je imao kada je rešio da postane monah – kada je Prvoslav postao Porfirije. Odanost postoji u više oblika. Ako si uz Hrista, ne možeš da izbegneš golgotski put. Druge varijante vas uče da ste na pravom putu kada se svi slažu s vama, ali hrišćanstvo kaže suprotno – kada vas zlo napada, kleveće, kada trpite nepravdu, tada ste bliži istini. A da bismo ostali verni Hristu, moramo dati pravo i onima koji ne misle kao mi – pravo da veruju, govore i deluju kako misle da treba. Bez toga ne bi bilo ni Crkve, ni duhovnosti, ni pravoslavlja - dodao je. 

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar