Vesti > Politika

KAKVA JE SITUACIJA NA MEDICINSKOM FAKULTETU U emisiji "Uranak" otkriveno da li se studenati vraćaju na nastavu

Izvor: K1info

23/04/2025 > 11:38

podeli vest:

KAKVA JE SITUACIJA NA MEDICINSKOM FAKULTETU U emisiji "Uranak" otkriveno da li se  studenati vraćaju na nastavu
Foto: K1 televizija


U emisiji "Uranak“ na televiziji K1 gostovali su profesori dr Valentina Arsić Arsenijević, dr Vladimir Vuletić i dekan Medicinskog fakulteta u Nišu, Aleksandar Mitić, gde su analizirali poslednja dešavanja u vezi sa blokadom beogradskih fakulteta.

Povod za razgovor bio je sastanak premijera Đure Macuta i rektora Vladana Đokića, koji je održan juče, a dijalog će biti nastavljen i danas.  

Da li je konačno načinjen prvi korak ka normalizaciji rada univerziteta? Kako će na ovaj susret reagovati studenti u blokadi, a kako sam Rektorat? Hoće li se akademci vratiti u amfiteatre ili je ovo tek početak dalje radikalizacije protesta? 

Prof. dr Vladimir Vuletić izneo je svoje utiske o sastanku premijera Macuta i rektora Đokića: 

- Očekivalo se da će jedan od prvih koraka nove Vlade biti pokušaj uspostavljanja dijaloga i rešavanja pitanja nastavka školske godine. Ovo nisu prvi razgovori između Vlade i predstavnika univerziteta. Nakon jučerašnjeg susreta nije jasno naznačeno koja će tema biti ključna, već je samo najavljeno da će se razgovori nastaviti i da će se izrađivati neka vrsta mape puta. Ako nemate jasno definisanu temu, a po mom mišljenju, jedina prava tema u ovom trenutku jeste nastavak školske godine, s obzirom na to da su gotovo svi rokovi istekli, onda nije jasno o čemu se zapravo razgovara. Rektor je, po mom mišljenju, pristao na ove razgovore iz akademske učtivosti, kako se ne bi moglo reći da obstruira dijalog, te bi se u slučaju neuspeha odgovornost mogla prebaciti na Vladu. Pretpostavljam da će rektor postavljati ona ista pitanja koja se neprestano ponavljaju kada treba da se napravi konkretan korak – a to su pitanja koja se stalno vrte u krug, vezana za studentske zahteve. Druga tema, verujem, biće ukidanje administrativnih mera koje je prethodno Ministarstvo uvelo kada je reč o zaradama zaposlenih - dodao je Vuletić. 

K1 televizija

Prof. Dr Valentina Arsić Arsenijević ističe da nema nade sa istim osobama koje su dovele do krize. 

- Mislim da nema nade sa istim osobama koje su dovele do ove neviđene krize. Ako je promenjena Vlada, moraju se promeniti i svi oni koji se nalaze na čelu fakulteta i univerziteta, jer su oni po meni saučesnici u jednom potpuno ne akademskom činu. Jedna stvaar je ispravlajti anomaliju u društvu, ali isto tako ne mogu pojedinici, koji su doveli, bili saučensnici, delili instrukcije, da učestvuju u pregovorima. Ovo je jedan tuk na utuk, neće dati dobre rezultati. Ono što vidim kao ozbiljnu posledicu je da će žrtve biti mladi, studenti i srednjoškolci - objasnila je profesorka, i dodala:

- Mi smo jednu nenormalnost prihavtili kao normalnost. Imamo studente u blokadi, studente kojih nigde nema, a kojih je najviše i za koje se zna da žele da im se obezbedi ustavom zagarantovano pravo da studiraju. Ova država ima mehanizme, za kontrolu, to se zovu saveti fakulteta i univerziteta i oni podhitno treba da se sastanu i da utvrde da li ono što trenutno rade dekade i rektori u skladu za ono što je bio njihov opis. Ako su oni van tih ciljeva, moraju da se razreše. 

K1 televizija

Niški dekan Aleksandar Mitić ističe da je situacija na Medicinskom fakultetu poprilično mirna: 

- Situacija na našem fakultetu je trenutno poprilično mirna, jer smo iselili deo zgrade i sada radimo sa druge pozicije. Studenti koji blokiraju fakultet se za sada ne oglašavaju, a mi ih ne ometamo u ovom trenutku. Nadamo se da će se dozvati pameti i shvatiti da je ono što rade potpuno protivzakonito, te da moraju prestati sa takvim ponašanjem. Nastava se nastavlja u skladu sa informacijama objavljenim na sajtu našeg fakulteta. Online nastava se odnosi na predmete i predavanja vezana za kliničke predmete. Vežbe se odvijaju kao i ranije. Odziv studenata je dobar, čak iznad naših očekivanja - rekao je i dodao: 

- Studenti koji žele da prisustvuju i pohađaju ovakav vid nastave trpe neviđene pritiske. Upoznati smo sa tim. Kod nas se to već odvija i broj studenata koji pohađaju takvu nastavu sve više raste. Dobio sam informaciju da cela šesta godina želi da se vrati na nastavu i završi studije. Da li će to biti moguće, saznaćemo u narednom periodu. 

Dekan Mitić ističe da je nemoguće dati tačan broj studenata koji su se vratili na nastavu: 

- Studenti u blokadi su izneli netačan broj od 153 studenta koji su se vratili na predavanje. To je apsolutno netačan broj. Nemoguće je izračunati. Odgovorno tvrdim da to nije tačan broj i procenat koji su prijavili. Studije nisu obavezne, i ko neće da studira, taj će da padne godinu. Krajnji ishod ćemo videti kada bude overa semestra; tada ćemo imati tačan broj studenata koji mogu da nastave školovanje. To će biti veoma brzo. Ne bih iznosio takve podatke, kao oni. Pozivam ih sve da se vrate na fakultete, ali sa druge strane, mi ne možemo da ih nateramo da studiraju - dodaje on.  

Kako kaže, plenumi ističu da je online nastava nezakonita.

- Ako država ne prepoznaje njihove zahteve, onda su i sami njihovi zahtevi nezakoniti. Tražili su prva četiri zahteva, neki su im ispunjeni, zatim su svi ispunjeni, a sada ponovo nisu. Mogu oni da traže prelaznu Vladu, smenu rukovodstva našeg fakulteta, ali mi želimo nastavu. Smatram da je dužnost dekana da se time bavi. Međutim, na jednom od naših fakulteta studenti koji su bili u plenumu tražili su od Nastavno-naučnog veća tog fakulteta da se na dnevni red stavi sprovođenje apsolventskog ispitnog roka. U tome nisu uspeli jer dekan nije hteo da tu tačku stavi na dnevni red. Video sam o čemu se radi i ne želim da učestvujem u tome, jer ne razumem tu situaciju. Ne želim da unosim politiku na fakultet. Sada se nadam da će novi ministar i premijer, koji su u razgovoru sa rektorom Đokićem, uspeti da se dogovore i dovedu stvari u red na način na koji bi trebalo. Kvalitet neće biti isti kao da se nastava odvija redovno, ali nešto mora da se uradi, jer će studenti izgubiti mnoge benefite koje imaju. Pravni i Ekonomski fakultet mogu mnogo ranije da završe studije u odnosu na Medicinski fakultet, zbog čega smo krenuli ranije da ispoštujemo taj vremenski okvir. Nakon toga, semestar će biti pomeren i krenuće se sa drugim semestrom - rekao je Mitić, i dodao: 

- Plenumi traže svašta, prete, ali to nema više smisla. Postoje studenti koji žele da idu na nastavu i njima to treba omogućiti. Online nastava je zakonita, jer ne bismo ništa radili van zakona. Dobili smo saglasnost Ministarstva prosvete i Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, a to će potvrditi i prosvetna inspekcija, čije izveštaje svakodnevno očekujemo. Ako se ne krene sa nastavom i izgubi se akademska godina, onda ćemo svi biti u velikom problemu”  objasnio je. 

Na pitanje kada će se vratiti u zgradu, dekan Medicinskog fakulteta kaže:

- Uskoro - zaključio je. 

BONUS VIDEO: 

Ostavite komentar