EVO ŠTA DA RADITE SA KLJUČEM OD STANA Policajac Janković upozorio na krađe dok ste na letovanju - dao savet zlata vredan
podeli vest:

Policajac iz Odseka za teške krađe i krađe Slađan Janković izjavio je danas da je u 2024. godini zabeleženo 40 odsto manje krivčnih dela teška krađa, kao i da je u Beogradu zabeleženo jedna do dve provale dnevno.
- Moram da napomenem da građani sve više slušaju naše mere i apele, upravo zbog toga imamo i smanjenje do 40 odsto broja izvršenih krivičnih dela i zbog represivnog delovanja i dobre edukacije građana na koji način i kako da se zaštite - rekao je Janković za Tanjug.
Dodao je da u letnjim mesecima Policijska uprava za grad Beograd ne beleži povećanje broja izvršenog dela teške krađe i da je to standardni broj od jedne do dve provale dnevno.
On je građanima koji putuju i odlaze na odmore savetovao da drže podignute roletne, ostave uključeno barem jedno svetlo u stanu i pronađu osobu od poverenja koja bi mogla da obilazi njihovo mesto stanovanja.
Apelovao je na građane da ne drže veću svotu novca i zlata u svojim domovima već da za to koriste sefove banaka.
- Ukoliko žele da zlato i novac drže u domovima savetujemo da to podele na više delova i veoma dobro sakriju na neobična mesta na kojima se inače ne drži novac, a ne u spavaćim sobama, ormarima i među stvarima - naveo je Janković.
Prema njegovim rečima razlog za 10 odsto provala, koje spadaju u tipske provale jesu društvene mreže, jer se preko društvenih mreža lako dolazi do bitnih podataka koji su potrebni provalniku.
- Ako vas neko veoma dobro poznaje i prati vas na Instagramu ili Fejsbuku, on lako može doći do bitnih podataka koji su mu potrebni da bi provalio u stan ili kuću. Da li su svi ukućani napustili tu kuću, da li su svi na moru, kada su otputovali i kada se vraćaju. Uvek je savet da ukoliko neko želi da objavi slike na društvenim mrežama to uradi nakon povratka sa letovanja - preporučio je Janković.
Govoreći o profilu provalnika objasnio je da 89 odsto njih muškog pola, uzrasta između 20 i 40 godina, kao i nezaposlene osobe koje uglavnom imaju osnovno ili srednje obrazovanje.
Janković je naveo da je 90 odsto građana "ad hok", odnosno provalnici nemaju određenu metu kada biraju u koji će stan ili kuću da provale.
- Oni obilaze naselja koja njima pogoduju - gde ne postoji mnogo sigurnosnih kamera, gde nema veće frekvencije ljudi. Oni čak i pozvone na vrata ako nisu sigurni da li ima nekoga unutra. ako im niko ne otvori onda provaljuju u stan, a gledaju i da li je upaljeno svetlo pri prvom sumraku - objasnio je policajac.
Kako je rekao, u slučajevima u kojima provalnici ništa ne ukradu ali unište imovinu reč je o teškoj krađi.
Janković je građanima koji prepoznaju da im je stan obijen savetovao da nikako ne ulaze unutra.
- Ako primetite da su obijeni vrata ili prozor najbezbednije je udaljiti se od tog stana na bezbednu razdaljinu, pozvati policiju i nikako ne ulaziti u stan da građani sami provere da li je provalnik još unutra zbog svoje lične bezbednosti i uništenja materijalnih dokaza koji mogu biti dokaz u predistražnom postupku - zaključio je Janković.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar