Vesti > Hronika

Suđenje za UBISTVO ĆURUVIJE: Branka Prpa ponovila da NE PREPOZNAJE Kuraka i Romića kao ubice

Veće Apelacionog suda u Beogradu otvorilo je danas glavni pretres u postupku protiv četvorice nekadašnjih radnika Državne bezbednosti

Izvor: K1info/Tanjug

06/03/2023 > 13:17

podeli vest:

Suđenje za UBISTVO ĆURUVIJE: Branka Prpa ponovila da NE PREPOZNAJE Kuraka i Romića kao ubice
Foto: ATA Images


Veće Apelacionog suda u Beogradu otvorilo je danas glavni pretres u postupku protiv četvorice nekadašnjih radnika Državne bezbednosti koji su prvostepenom presudom osuđeni na kaznu zatvora od ukupno 100 godina za učešće u ubistvu novinara i vlasnika Dnevnog Telegrafa Slavka Ćuruvije 1999. godine.

Oštećena Branka Prpa koja je bila zajedno sa Ćuruvijom za vreme ubistva ponovila je danas da Kurak nije pucao na Ćuruviju.

 

 

 

Ona je rekla da ne prepoznaje Miroslava Kuraka ni Ratka Romića kao izvršioce ubistva. 

Prpa je ponovila da je tada osetila udarac u glavu, pala i onda je videla bledog muškarca sa crnim očima kako prilazi i puca Ćuruviji u glavu.

Kako je istakla nakon ubistva, počinalac je stajao iznad nje i kako je ona zaključila razmišljao da li će i nju da ubije. 

Detaljan opis ubice je dala u policiji, a u decembru 2000. godine je videla umrlicu u novinama čoveka koji je ličio na ubicu, ali danas nije htela da ponovi njegovo ime.

Ćuruvijinim ubistvom je, kako je kazala Prpa, prethodio permanetni progon i pritisak.

Osuđeni Radomir Marković je  ostao pri svojoj odbrani sa suđenja, dodajući da je tokom postupka bilo skoro 100 svedoka, od kojih je samo Branka Prpa imala posredna saznanja o ubistvu, jer je bila svedok, dok su svi ostali svedoci, kako je rekao, imali saznanja iz novina ili su čuli od nekoga. 

Foto: wikipedia.org

Slavko Ćuruvija

 
Marković je istakao da je Prpa u svom svedočenju navela da osuđeni Miroslav Kurak nije ubio Ćuruviju što je kako tvrdi tužilaštvo više puta njenu izjavu pokušalo da diskredituje.

Pričajući o svedocima, Marković je rekao da su Milorada Ulemeka Legiju proglasili kao svedoka, a on je i sam na suđenju, kako je kazao Maraković, rekao da nema neposredna saznja o ubistvu, već samo ono što je čuo.

Takođe, pomenuo je i braću Miloša i Aleksandra Simovića, za čije izjave je rekao da su kontradiktorne, te da je tužilaštvo njih dvojicu ocenilo kao manipulativne osobe.

Ćuruvija je , kako je Marković naveo, bio na merama Državne bezbednosti, jer su imali informacije da saradnjuje sa stranim službama, a ne zato što je bilo planirano njegovo ubistvo.

Marković je naglasio da motiv ubistva ne može biti Ćuruvijino pisanje jer je on sedam meseci pre ubistva dobio zabranu zbog neprimerne retorike i tada mu je zaplenjena  redakcija i nje mogao da izdaje.

Odgovarajući na pitanja tužioca  Marković je rekao da je Ulemeka upoznao kada je došao na mesto načelnika DB-a jer je Ulemek tada bio komandant.

Foto: ATA Images

Milan Radonjić

Osuđeni Milan Radonjić je ostao pri svojoj odbrani.

Ratko Romić je takođe ostao pri odbrani i dodao da nije učestvovao u ubistvu Ćuruvje, kao što je opisano u optužnici i presudi, isticcući da nema materijalnih dokaza za presudu.

Kao direktni izvršilac ubistva navodi se pripadnik rezervnog sastava DB-a Miroslav Kurak, koji je u bekstvu, pa mu je presuda izrečena u odsustvu.

udija je odredila pauzu od 30 minuta nakon koje će se nastaviti pretres. 

Predsednica veća je na početku podsetila da su žalbe na drugu prvostepenu presudu žalbe podneli tužilaštv, okrivljeni i njihovi branioci.

Tužilaštvo se danas izjasnilo da ostaje pri svojoj žalbi, kao i okrivljeni i njihovi branioci.

Drugom prvostepenom presudom Specijalnog suda  zbog podstrekavanja na ubistvo su na iste kazne od po 30 godina zatvora osuđeni  tadašnji šefa DB-a Radomira Markovića i šefa beogradskog centra DB-a Milana Radonjića, dok su kao saizvršioci u ubistvu na po 20 godina zatvora osuđeni bivši operativac beogradskog centra Ratko Romić i pripadnik rezervnog sastava DB-a Miroslav Kurak, koji je u bekstvu, pa mu je presuda izrečena u odsustvu.

 

 

 

Ostavite komentar