Završen 36. Beogradski maraton: POBEDNICI su Lašgar iz MAROKA i ETIOPLJANKA Gudeto

Učestvovalo je rekordnih 10.500 trkača iz 64 zemlje

23/04/2023 > 11:21

PobednicI 36. Beogradskog maratona su Šakib Lašgar iz Maroka i Etiopljanka Gameda Fejne Gudeto.

On je trku na 42.195 metara, u veoma uzbudljivoj završnici, završio u vremenu 2:14:28. Drugo mesto sa samo sedam sekundi zaostatka osvojio je Kenijac Čeriot Fransis (2:14:35), a treće njegov zemljak Limo Džonson Kiprop (2:17:13).

Pobednica 36. Beogradskog maratona trku na 42.195 metara završila je u vremenu 2:30:30, što je drugi najbolji rezultat u istoriji trke. Drugo mesto osvojila je Sradana Trofimova iz Kirgistana (2:32:35), a treće Kenijka Džejn Mora Onjandži (2:35:58).

Beogradski maraton počeo je u devet sati tradicionalnim startom ispred crkve Svetog Marka. Na ulicama Beograda bilo je rekordnih 10.500 trkača, o čega 2.000 iz inostranstva, iz ukupno 64 zemlje.

Maraton se održava pod sloganom "Uvek više”, a trči se maratonska trka na 42 kilometra, polumaraton na 21 kilometar, trka na 10 kilometara i tradicionalna Trka zadovoljstva dužine 2,3 kilometra.

Kenijci pobednici polumaratona

Kenijac Bernard Vambua i njegova zemljakinka Lidija Džebiči pobednici su polumaratonske trke na 36.Beogradskom maratonu.

Vambua je ostvario vreme 1:04:04 i pobedio ispred Marokanca Mohameda El Gazojana (1:04:17) i još jednog Kenijca Pola Tiongika (1:04:28).

Najbolji srpski predstavnik Velibor Bojović završio je osmi (1:14:10). Džebiči je oborila rekord staze (1:11:30) i za 11 storinki nadmašila rezultat Olivere Jevtić. Drugo i treće mesto pripalo je takođe Kenijkama, Terezi Omosi (1:11:56) i Beatris Čerono (1:16:54).