SLAVA SVETI ĆIRILO I METODIJE Braća koja su nam podarila pismo, veru i identitet!
podeli vest:

Danas, 24. maja, proslavljamo praznik posvećen Svetoj braći, ravnoapostolnim prosvetiteljima – Svetom Ćirilu i Svetom Metodiju. Njih ne slavimo samo kao svetitelje, već kao stubove pismenosti, obrazovanja i duhovnog uzdizanja slovenskih naroda.
Oni su braća po krvi, ali i po veri, misiji i delu koje je promenilo tok istorije. Njihova misija bila je više od propovedanja – bila je prevođenje znanja na jezik naroda, osnaživanje identiteta i duhovna nezavisnost.

Rođeni za veliko delo
Rođeni su u Solunu, u uglednoj vizantijskoj porodici. Stariji brat, Metodije, proveo je deset godina među Slovenima kao oficir, savršeno naučivši njihov jezik. Kasnije se povlači u manastir, a ubrzo mu se pridružuje i mlađi brat, Ćirilo, poznat i kao Konstantin.
Car Mihailo ih šalje na misiju među Hazare, gde uspevaju da pokrste cara Kagana i veliki broj naroda. Po povratku u Carigrad, stvaraju prvu slovensku azbuku – glagoljicu, i počinju da prevode crkvene knjige.
Misija u Moravskoj i večno delo
Na poziv kneza Rastislava, odlaze u Veliku Moravsku, gde šire veru na narodnom jeziku, obrazuju sveštenike i pišu bogoslužbene knjige. Njihov rad podiže narod iz nepismenosti i učvršćuje duhovni temelj slovenskih zemalja.
U Rimu, gde ih papa poziva na razgovor, Ćirilo se razboljeva i umire 14. februara 869. godine, a Metodije nastavlja njihovu misiju sve do smrti 6. aprila 885. godine.
Njihovi učenici, predvođeni Svetim Klimentom Ohridskim, prenose znanje i pismenost na jug – u Makedoniju, gde iz Ohrida nastavljaju rad koji je počeo na severu.
Nasleđe koje živi i danas
Sveti Ćirilo i Metodije nisu samo istorijska ličnost – oni su simbol opstanka i identiteta. Njihovo delo ne podseća samo na važnost vere, već i na snagu jezika, knjige i obrazovanja.
Danas se slave širom Srbije, kako u hramovima, tako i u domovima porodica koje ih poštuju kao krsnu slavu – tiho, dostojanstveno, uz kandilo, koljivo i molitvu za mudrost i mir.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar