Slobodno vreme > Putovanja

ŠTA SE DEŠAVA SA SISTEMOM ETIAS? Ako planirate letovanje ove godine, ovo morate da znate

Izvor: K1info/Tanjug

03/05/2025 > 09:45

podeli vest:

ŠTA SE DEŠAVA SA SISTEMOM ETIAS? Ako planirate letovanje ove godine, ovo morate da znate
Evzoni granični prelaz - Foto: RINA


Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA ) Aleksandar Seničić izjavio je danas da je interesovanje za letnje arnažmane dosta veliko i da su tradicionalno najtraženije destinacije Grčka, Turska i Crna Gora, kao i da su cene u odnosu na prošlu godinu više za pet do 15 odsto.

Seničić je za Tanjug rekao da je letnje aranžmane najpovoljnije rezervisati već u oktobru za sledeću godinu, jer su tada popusti, kako je naveo, i do 50 odsto u odnosu na sadašnje cene.

- Interesovanje je dosta veliko, kao i svake godine. Tradicionalno, najposećenija i najznačajnija je pre svega Grčka, gde i ove godine očekujem skoro milion naših turista da boravi, zatim Crna Gora, Turska, Egipat, Tunis, Španija, Italija, Bugarska, Hrvatska. Ima tu i manjih destinacija koje se iz godinu u godinu pojavljuju, kao što je, recimo, Albanija ili Kipar, gde takođe borave naši turisti, ali ne u tako velikom broju - rekao je Seničić.

On je naveo da statistika, međutim, pokazuje da je oko 10 odsto manje prodatih aranžmana nego prošle godine.

- Moramo da imamo u vidu da postoje određene društvene okolnosti trenutno u našoj zemlji koje ne pogoduju putovanjima - ukazao je Seničić.

Kako objašnjava, određeni broj škola nije radio, fakulteta i još uvek se ne znaju tačni datumi kada će se škola završiti, kada će biti prijemni ispit i to svakako utiče na odluke roditelja kada će se putovati na more. 

- Tako da verujem da, ako se situacija stabilizuje u narednih 15 do 20 dana, ipak možemo dostići nivo koji je bio prethodne sezone - kaže Seničić. 

On je naveo da je cena apartmanskog smeštaja u Grčkoj za četvoročlanu porodicu u junu od 400 do 450 evra. 

- U sezoni je to duplo, znači negde između 850 i 1.000 evra. Kad govorimo o predsezoni, a to je ono što sve češće naši putnici koriste, kraj maja pa do 10 ili 15. juna i od kraja avgusta do kraja septembra, tada su cene značajno niže i možemo otići u Grčku sa sveobuhvatnim prevozom i smeštajem u apartmanima i za 150 evra po osobi - dodao je on. 

Osvrćući se na uvođenje ETIAS sistema za ulazak u zemlje šengena, Seničić je rekao da tu nema novih vesti i da on još neće biti uveden. 

- Nema od ETIAS-a ništa ove godine, ni E-Sistema, to su dva sistema o kojima se priča već godinama da će biti uvedeni, još uvek nisu. Odloženo je njihovo uvođenje sigurno do oktobra meseca ove godine. Putujemo ove sezone kao što smo putovali i ranije. Videćemo, ima tu puno tehničkih problema koji moraju da se reše - dodao je on. 

Govoreći o zaštiti putnika i njihovim pravima, Seničić je rekao da, kada su u pitanju individualna putovanja, tu ne može mnogo da se pomogne ukoliko dođe do žalbe i dodao da putnici treba da budu obazrivi ukoliko uplaćuju aranžmane preko određenih platformi.

- Kada dođe do problema ne možemo da budemo sigurni na koje zakone možemo da se pozivamo, jer tu važe zakoni zemlje u kojoj je taj portal registrovan. Dakle, to je ono što je problematično. Najčešće komuniciramo na stranom jeziku sa nekim ko živi jako daleko i ti problemi se vrlo teško rešavaju. Takođe, putnici treba da provere sajtove, jer se dešava da su i lažni - upozorio je Seničić.

Tanjug/Jadranka Ilić

On je dodao da, sa druge strane, kad  građani putuju preko turističkih agencija, tu postoje vrlo jasni zakonski okviri i sigurnost putnika je na najvišem nivou.

- Sve agencije moraju imati garanciju putovanja, imaju velike iznose, garancije osiguravajućeg društva ili bankarske garancije. Broj žalbi je mnogo mali u odnosu na broj putnika. Ako znamo da negde između milion i po, milion i sedamsto hiljada godišnje putuje u inostranstvo, ako znamo da ima par stotina žalbi u toku godine, bar kako je registrovala turistička inspekcija, onda možemo da kažemo da je to u promilima, a ne u procentima - rekao je Seničić.

Dodao je da postoje žalbe i problemi, nerazumevanje između putnika i agencija, ali da zato postoji YUTA koja nastoji da te probleme reši na najbrži mogući način. 

Osvrćući se na trenutne statističke podatke o broju stranih turista u našoj zemlji, on je rekao da zbog okolnosti u zemlji imamo značajan pad rezervacija za naredni period i da će se tek u junu videti prava slika koliko će to uticati na turističku industriju. 
Seničić je dodao da smo očekivali do 20 odsto veći broj gostiju iz inostranstva, ali da okolnosti u zemlji negativno utiču na broj stranih turista. 

On je ukazao da se dolazak manjeg broja gostiju u Beograd odražava i na manji broj noćenja u hotelima, ali i na turističke agencije, prevoznike i vodiče. 

- Takva je situacija, nažalost, i u narednih mesec ili dva prema bukinzima i informacijama koje smo dobili iz hotela. Isto tako vidimo da se smanjio broj rezervacija i da ima veliki broj otkaza kada je reč o rent-a-car kompanijama. To nam govori da jedan dobar deo poslovnih putovanja se takođe otkazao, jer to su oni gosti koji su nam najznačajniji i koji najviše novca troše. Neke manje manifestacije i kongresi su takođe otkazani - rekao je Seničić. 

On je dodao da nas ipak posećuju gosti iz okruženja, ali da ima gostuju i iz Turske, Bugarske i Rusije, kao i Kine.

- Sa druge strane, imamo pad gostiju, recimo, iz Izraela, koji gotovo i ne dolaze u prethodne dve ili tri godine. Imamo neka tržišta koja polako stagniraju i to i jeste razlog zbog čega treba biti pomalo oprezan i zabrinut i nastaviti sa promocijom Srbije, jer osim što nam ljudi sad trenutno ne dolaze, urušava se slika jedne sigurne destinacije, a to je ono što može dugoročno da bude problem Srbiji - ukazao je Seničić.

On je naveo da je da trenutna situacija u zemlji negativno utiče i na našu industriju, jer se ne realizuje veliki broj đačkih putovanja.

"To utiče na unutrašnji promet u Srbiji u velikoj meri, pogotovo za one objekte koji nisu na komercijalnom tržištu, nego koji žive pre svega od dečjeg i omladinskog turizma", rekao je Seničić.

On je dodao da se zbog toga što određen broj škola nije radio ne realizuju ekskurzije i imamo zarobljen novac roditelja koji su te ekskurzije platili.

Seničić je dodao da je bilo realizacije izleta, ekskurzija i rekreativnih nastava, ali ne u meri koja se očekivala.

Negde oko 30 do 35 odsto je realizovano, dakle trećina od onoga što je bilo planirano. Takođe, otkazivane su ekskurzije, putovanja u inostranstvo. Sve su to problemi sa kojima se suočavamo, ja se nadam samo da to neće potrajati i očekujemo stabilizaciju da bismo eventualno sve te programe mogli da realizujemo makar na jesen - rekao je on. 

Prema njegovim rečima, ukoliko se ne realizuju ekskurzije, većina hotela pokazala je razumevanje za trenutnu situaciju i gledaju da izađu u susret tako što će ili pomeriti termine ili u nekom periodu vratiti novac.  

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar