Priče > Društvo

(D)OSTAVLJENI NA CEDILU: Većina dostavljača plaćena BEDNIH 230 dinara po satu

Ispitivan je trenutni status radnika na platformama Glovo, Wolt, MisterD, i Yandex u Srbiji prema pet principa dostojanstvenog rada

Izvor: K1info/biznis.rs

07/09/2023 > 20:31

podeli vest:

(D)OSTAVLJENI NA CEDILU: Većina dostavljača plaćena BEDNIH 230 dinara po satu
Foto: Tanjug/Sava Radovanović


 Centar za istraživanje javnih politika predstavio je treći izveštaj Fairwork za Srbiju "Fairwork Serbia 2023: (D)ostavljeni na cedilu" u kojem su izloženi rezultati jednogodišnjeg istraživanja tokom koga je ispitivan trenutni status radnika na platformama Glovo, Wolt, MisterD, i Yandex Delivery u Srbiji prema pet principa dostojanstvenog rada.

Ove godine, dve platforme sa najvišim brojem bodova su Wolt i Glovo sa po tri boda, dok Yandex i Mr.D nisu postigli niti jedan bod. Platforme su rangirane na skali od nula do 10 poena.

Branka Anđelković, koosnivačica i programska direktorka Centra za istraživanje javnih politika kaže da način na koji platforme obračunavaju prihod kurira i sati koje oni moraju da provedu na poslu da bi mogli da budu zadovoljni zaradom, značajno su se promenili u 2023. godini.

- Takozvano dinamičko određivanje cena dostave dovelo je do toga da na kraju dana kuriri moraju da rade duže i intenzivnije da bi zadržali prihod kakav su imali godinu dana ranije. O tome svedoči i nezadovoljstvo kurira izraženo kroz štrajk i javno iznošenje nezadovoljstva zaradama u javnost - navela je Anđelković.

Dve platforme – Glovo and Wolt – mogle su da dokumentuju da plaćaju radnicima najmanje minimalnu satnicu nakon obračunatih troškova rada koja iznosi 230 dinara (oko 1,96 evra) u trenutku sprovođenja istraživanja (od januara do avgusta 2023.). Nijedna od platformi nije mogla da dokumentuje da plaća radnicima najmanje egzistencijalni minimum nakon obračunatih troškova rada od 312 dinara (2,6 evra).

- Naši nalazi pokazuju da je rad na platforma atraktivan zbog svoje fleksibilnosti, ali da zarada više nije toliko atraktivna kao ranije. Ipak izostaju veći organizovani protesti radnika jer oni osećaju da platforme diktiraju uslove na tržištu i uvek su sposobne da jedne kurire zamene drugima koji pristaju na nižu cenu rada - istakao je Ljubivoje Radonjić, istraživač Centra.

Kada je reč o parametru koji se tiče fer uslova poslovanja, Glovo je bila jedina platforma u ovogodišnjoj studiji koja je dokumentovala da preduzima mere neophodne za ublažavanje specifičnih rizika vezanih za rad.

Foto: Fairwork Serbia

 

Dokazi koje je Glovo predočio Fairworku pokazuju da ova platforma obezbeđuje radnicima zaštitnu opremu (putem posredničkih kompanija ili direktno preko tri centra Glovo) bez dodatnih troškova i da sprovodi druge mere ublažavanja rizika definisane ovim prvim kriterijumom principa pravičnih uslova.

- Nijedna od platformi nije mogla da dokaže da ispunjava drugi kriterijum ovog principa, pre svega zbog politika strukture utvrđivanja zarade koja može motivisati radnike da preuzimaju preterane rizike (na primer, putem dinamičnog određivanje cene rada), kao i zbog odsustva garancija da će radnici dobiti nadoknadu za gubitak zarade u slučaju povrede - naveli su autori istraživanja.

Ugovori za radnike na platformama za dostavu

Nijedna od četiri platforme nije mogla da dokumentuje da potpuno ispunjava kriterijume principa zapošljavanja radnika na osnovu ugovora o radu.

Dok su platforme dokazale da potpisuju ugovore sa kompanijama sa ograničenom odgovornošću/posredničkim kompanijama koje zapošljavaju radnike, intervjui sa radnicima ukazuju na to da nisu svi radnici dobili priliku da potpišu ugovor sa ovim posrednicima. To pokazuje da mehanizmi monitoringa na platformama nisu dosledno primenjivani, čime su radnicima uskraćivana zagarantovana radnička prava.

- Dve od četiri platforme – Glovo i Wolt – dokumentovale su postojanje jasnih kanala komunikacije koji omogućavaju radnicima da komuniciraju sa ljudskim predstavnicima platforme putem aplikacije, telefona, elektronske poruke ili lično. Woltu je dodeljen dodatni poen jer je dokazao da poseduje delotvorne antidiskiriminatorne politike i da promoviše politike i prakse različitosti i jednakosti, kao i aktivne pristupe inkluziji ugroženih ili nedovoljno zastupljenih kategorija. Takođe, odsustvo sistema ocenjivanja radnika dodatno je doprinelo da ova platforma osvoji ovaj poen - objasnili su autori istraživanja.

Ostavite komentar