Priče > Biznis

Povećane kamatne stope na sve vrste dinarskih kredita

Procenjuje se da će tražnja za kreditima opasti od septembra do novembra

Autor: k1/Tanjug

03/09/2022 > 11:10

podeli vest:

Povećane kamatne stope na sve vrste dinarskih kredita
Foto: Unsplash.com


Stanovništvo se u drugom ovogodišnjem tromesečju zaduživalo po nešto višim kamatnim stopama nego u prvom, ali se cenovni uslovi zaduživanja i dalje mogu oceniti kao povoljni, navodi se u izveštaju Narodne banke Srbije (NBS) o trendovima u kreditnoj aktivnosti u drugom kvartalu.

Prosečna ponderisana kamatna stopa na novoodobrene dinarske kredite stanovništvu je iznosila 9,1 odsto, što je za 0,6 procentnih poena više nego u prvom kvartalu.

Povećane kamatne stope na sve vrste dinarskih kredita

Povećane su kamatne stope na sve vrste dinarskih kredita, pri čemu je kamatna stopa na najzastupljenije, gotovinske kredite povećana za 0,6 procentnih poena i iznosila 9,6 odsto.

Za po 0,5 procentnih poena su povećane kamatne stope na ostale nekategorisane i stambene kredite a za 0,4 na potrošačke kredite.

Prema rezultatima julske ankete o kreditnoj aktivnosti Narodne banke Srbije, banke su posle godinu dana ublažavanja, u drugom tromesečju blago pooštrile kreditne standarde za stanovništvo.

Pooštravanje se najviše odnosilo na dinarske gotovinske, zatim na kredite za refinansiranje, kao i stambene kredite s deviznom klauzulom.

Kreditni standardi su pooštreni najviše pod uticajem povećanih troškova finansiranja, neizvesnosti oko opšte ekonomske situacije i manje spremnosti za preuzimanje rizika, kao i očekivanog rasta problematičnih potraživanja.

S druge strane, kako se navodi u izveštaju, konkurencija u bankarskom sektoru i situacija na tržištu nekretnina delovale su u suprotnom smeru.

Banke očekuju da će standardi pooštravati i u trećem tromesečju, čemu će doprinositi isti faktori kao i u drugom, kao i konkurencija u bankarskom sektoru.

Kada je reč o tražnji građana za kreditima u drugom tromesečju, ona je nastavila da raste i bila je usmerena ka dinarskim potrošačkim i gotovinskim kreditima i kreditima za refinansiranje, kao i evroindeksiranim stambenim kreditima, navode iz NBS.

Banke očekuju pad tražnje u trećem tromesečju, pre svega za stambenim i dinarskim gotovinskim kreditima, zbog manje kupovine nepokretnosti i trajnih potrošnih dobara.

Takođe i zbog očekivanja da će građani koristiti deo prethodno akumuliranih sredstava na štednim računima za tekuću potrošnju i investicije.

 

Ostavite komentar