Lifestyle > Zdravlje

MED je LEK, skoro za SVE BOLJKE, samo jednu stvar NIKAKO NE SMEMO da radimo

Med je zdrav, ali nije baš univerzalni lek za sve

Autor: K1 info/ pixelizam.com

22/09/2022 > 07:32

podeli vest:

MED je LEK, skoro za SVE BOLJKE, samo jednu stvar NIKAKO NE SMEMO da radimo
Foto: Pixabay.com


Lekovita svojstva meda su poznata ljudima već hiljadama godina, a čak ga i danas konzumiramo zbog njegovih antibakterijskih i protivupalnih svojstava. Pristalice homeopatskog lečenja smatraju da je baš med jedan od najboljih prirodnih lekova.

Ali, većina zdravstvenih prednosti koje se pripisuju medu nisu naučno dokazane – osim onih da leči rane i, u manjoj meri, smiruje kašalj.

U nastavku pročitajte nekoliko zdravstvenih pednosti meda, njihovo naučno objašnjenje, kao i upozorenja.

Lečenje rana (povreda kože) medom

Med je bio konvencionalna terapija u borbi protiv infekcija sve do početka 20. veka kada je njegovu upotrebu polako zamenio penicilin. Danas se upotreba meda vraća na velika vrata, a naučnici poručiju da med zaista može da pomogne u borbi protiv ozbiljnih kožnih infekcija. Prema njihovim istraživanjima, određene vrste meda mogu biti delotvornije od antibiotika.

Naučnici tvrde da, dokle god koristite pravu vrstu meda, lečenje rana, ili bilo kakvih kožnih povreda je moguće. A med bi uskoro mogao da postane jako važan pošto su infekcije bakterijama otpornim na antibiotike sve češće.

Jedna od vrsta meda koja se izdvaja i koja se pokazala posebno efikasnom jeste Manuka med koji dolazi sa Novog Zelanda od nektara Leptospermum scoparium.

O studiji vezanoj za lečenje rana medom nedavno je pisao i Scientific American:  - U laboratorijskim testovima, samo malo meda je ubilo većinu bakterija. On se može koristiti da bi se sprečila infekcija rane. Ovi rezultati pokazuju da Manuka med ima potencijal u lečenju rana koje sadrže S. Pyogenes.

Kada razmišljate o korišćenju meda za lečenje rana, jako je bitno da shvatite da postoje velike razlike između sirovog meda, Manuka meda (koji je i posebna vrsta) i  obrađenog "vrhunskog" meda koji možete da kupiti u većini prodavnica.

Med iz prodavnica je više nalik na sirup od kukuruza, pun fruktoze, i velika je šansa da će samo povećati infekcije i nikada ga ne koristite za lečenje rana.

Manuka med, s druge strane, je napravljen od nektara manuka grma (lekovita biljka), a klinička istraživanja su otkrila da ova može uspešno da iskorijeni više od 250 vrsta bakterija.

Sirovi med, baš kao i manuka, će pomoći pri izvlaćenju tečnosti iz rane i usporiti razmnožavanje mikroorganizama. Deo onoga što daje sirovom medu antibakterijska svojstva je enzim glukoze oksidaze, koji pčele izlučuju u nektar.

Zagrsvavanjem meda ćete uništiti ovaj lekoviti enzim, pa se zbog toga preporučuje samo čist, sirovi, neobrađeni med za lečenje rana.

Foto: Pixabay.com

 

Antibakterijska svojstva meda

U laboratoriji, med je prošao test antibakterijskog delovanja. Pokazao je da sprečava rast patogena koji se prenose hranom, kao što su E. coli i salmonela, i da se bori sa određenim bakterijama, uključujući Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa, obe uobičajene u bolnicama i lekarskim ordinacijama. Ali, još uvek nije naučno dokazano da li med ima isto svojstvo i u ljudskom organizmu.

U principu, tamniji med ima bolju antibakterijsku i antioksidativnu moć. Ali nažalost, kvalitet meda se ne ocenjuje po boji ni po zdravstvenim prednostima, nego po teksturi, aromi, ukusu i izostanaku sedimenata.

Upozorenje: Nikada ne dajte med bebama

Med je prirodan i smatra se bezopasnim za odrasle. Ali, pedijatri naglašavaju da nikada ne dajete med deci mlađoj od godinu dana. Ovo se naglašava zbog opasnosti od botulizma. Uzročnik botulizma je bakterija Clostridium botulinum, koja se nalazi u prašini i tlu, i koja može naći svoj ​​put do meda, a bebe nemaju razvijen imunitet za odbranu od infekcije.

Do sad je jasno da med može pruzrokovati botulizam kod  beba. Ali, roditelji mogu da hrane decu žitaricama koje sadrže med.

Pored gore navedenih zdravstvenih prednosti meda, u narodu, homeopatskim i naučnim krugovima kruže i priče o mnogim drugim lekovitim svojstvima meda, kao što su: lečenje tumora, mamurluka, grlobolje, nesanice…

S obzirom da smo se u ovom članku fokusirali na ljekovita svojstva koja je potvrdila nauka, nećemo pisati ili spekulisati o ostalim zdravstvenim prednostima jer nam nije u cilju da širimo potencijalno pogrešne informacije.

Foto: Pixabay.com

 

Ostavite komentar