Lifestyle > Zdravlje

Ovo su prvi znaci TUMORA ŠTITNE ŽLEZDE: Mogu biti ZBUNJUJUĆI, ali ih ni slučajno NE ZANEMARUJTE

Jedan od simptoma koji može da ukaže na rak štitaste žlezde su česte dijareje

Izvor: K1info/telegraf.rs

31/05/2023 > 19:38

podeli vest:

Ovo su prvi znaci TUMORA ŠTITNE ŽLEZDE: Mogu biti ZBUNJUJUĆI, ali ih ni slučajno NE ZANEMARUJTE
Foto: Freepik.com


Karcinom štitne žlezde je jedan od najčešćih zdravstvenih problema sa kojima se pacijenti susreću. Simptomi ponekad mogu da budu zbunjujući, navodi "The Sun".

Prema Nacionalnoj službi za zdravlje Velike Britanije, jedan od simptoma koji može da ukaže na rak štitaste žlezde su česte dijareje. Dijareju može da izazove povećanje hormona kalcitonina (HCT). Naime, preterano aktivna štitasta žlezda ubrzava telesne procese, uključujući i varenje.

Kalcitonon je zadužen za regulaciju nivoa kalcijuma i fosfata u krvi, a njegova proizvodnja direktno zavisi od C-ćelija tiroide.

Drugi simptomi koji mogu da ukažu na rak štitne žlezde su kvržica u prednjem, donjem delu vrata, promuklost, upala grla, poteškoće pri gutanju ili disanju, bol u prednjem delu vrata ili osećaj da vam nešto pritiska vrat, crvenilo lica, kašalj, gubitak težine.

Zloćudni tumori štitne žlezde dele se na tri tipa diferenciranih karcinoma štitaste žlezde (papilarni, folikularni i karcinom Hurthle ćelija), medularni karcinom štitne žlezde (MTC) i nediferencirani karcinom, kao i anaplastični karcinom štitne žlezde.

Diferencirani znači da ove ćelije kod ovih karcinoma i dalje izgledaju slične normalnim ćelijama štitne žlezde iz kojih se razvijaju. Nediferencirani kanceri izgledaju manje normalno pod mikroskopom. Njihova genetika se promenila do tačke u kojoj rastu brže i lakše se šire na ostatak tela.

Foto: Pexels.com

 

Diferenciran - Tri tipa diferenciranog karcinoma štitne žlezde (DTC) - papilarni, folikularni i Hurthle ćelija, čine većinu karcinoma štitne žlezde. Svi se razvijaju iz folikularnih ćelija koje čine većinu štitne žlezde.

Papilarni rak štitne žlezde - Papilarni karcinom štitne žlezde je diferenciran rak štitne žlezde. Oko 80 procenata karcinoma štitaste žlezde su papilarni karcinomi. Oni su takođe poznati kao papilarni karcinomi ili papilarni adenokarcinomi. Obično sporo rastu i ograničeni su na jedan režanj štitne žlezde. Lečenje papilarnog karcinoma štitaste žlezde, čak i kada se već proširio na limfne čvorove, obično je uspešno i ovi karcinomi su retko fatalni.

Folikularni rak štitne žlezde - Drugi najčešći tip karcinoma štitne žlezde je folikularni karcinom, takođe poznat kao folikularni karcinom ili folikularni adenokarcinom. On čini nešto više od 10 odsto svih karcinoma štitaste žlezde. Najčešći uzrok je nedostatak joda u ishrani, tako da je češći u oblastima gde ljudi ne dobijaju dovoljno ove esencijalne hranljive materije Folikularni karcinom štitne žlezde ima nešto lošiji izgled od papilarnog karcinoma i češće se širi na pluća ili kosti, zaobilazeći limfne čvorove. Naročito kada se otkrije rano, folikularni rak štitaste žlezde ima veoma dobru prognozu.

Karcinom Hurthle ćelija raka štitne žlezde - Takođe se naziva karcinom oksifilnih ćelija i spada u ređe oblike raka jer čine oko 3 odsto karcinoma štitaste žlezde. Ovaj rak je teže otkriti i lečiti i stoga ima lošiju prognozu u odnosu na druge.

Medularni rak štitne žlezde (MTC) - Medularni karcinom štitne žlezde (MTC) je takođe diferencirani rak, ali se razvija iz C ćelija štitne žlezde. Redak je i čini 2 do 4 odsto karcinoma štitaste žlezde, ali je agresivniji od karcinoma štitaste žlezde opisanih ranije. MTC se često otkriva u limfnim čvorovima, plućima ili jetri, pre nego što lekar pronađe kvržicu na štitnoj žlezdi. Ove retke vrste karcinoma je teže pronaći i lečiti.

Sporadični MTC - Oko 80 procenata slučajeva MTC je sporadično, što znači da nastaju bez prethodnog nasleđivanja genetske mutacije. Ovi slučajevi MTC obično su ograničeni na samo jedan režanj štitne žlezde i obično se pojavljuju kod starijih odraslih osoba.

Foto: Freepik.com

 

Porodični MTC - Neki slučajevi MTC, oko 20 do 25 odsto nastaju zbog genetske mutacije i mogu da se prenose u porodici. Budući da specifična genetska greška u genu RET uzrokuje ove karcinome, oni nastaju ranije - u detinjstvu ili ranom odraslom dobu. Porodični MTC se može javiti kao deo poremećaja višestruke endokrine neoplazije tipa 2 (MEN-2). Kod porodičnog MTC, ćelije raka su široko rasprostranjene u oba režnja štitaste žlezde i brzo se šire na druge delove tela.

Anaplastični rak štitne žlezde - Anaplastični karcinom štitne žlezde naziva se i nediferencirani karcinom štitaste žlezde.

Nediferencirano znači da ćelije raka izgledaju "divlje" pod mikroskopom što znači da su se mnogo promenile od normalnih ćelija štitaste žlezde iz kojih su nastale. Ponekad su ove ćelije iste one koje dovode do diferenciranih karcinoma štitne žlezde, ali ih je rak toliko promenio da su postale neprepoznatljive.

Anaplastični karcinom štitne žlezde ima najgoru prognozu od svih karcinoma štitaste žlezde, ali je, na sreću, i najređi. Samo 2 procenata karcinoma štitaste žlezde je nediferencirano.Ovi karcinomi se brzo šire na tkiva na vratu i drugim delovima tela, što ih čini veoma teškim za lečenje.

Ostavite komentar