Naučnici RASVETLILI slučaj star 25 MILIONA GODINA: Kako je LJUDSKA RASA izgubila REP?
Otkriće donelo je zaključak da smo izgubili ovaj ud iznenada, a ne postepeno
03.10.2023
MisterijePronađena je drevna vavilonska tabla koja se zove IM 67118, i ona koristi ovu teoremu za rešavanje dužine dijagonale unutar pravougaonika
podeli vest:
Svi se sećamo čuvene "Pitagorine teoreme" sa časova matematike u osnovnoj i srednjoj školi. Čuvena formula grčkog filozofa Pitagore pamti se za ceo život, međutim, naučnici su je otkrili da je postojala i mnogo ranije.
Šta nam to govori? Da li su prastari narodi bili mnogo pametniji od nas danas, i kako je to moguće?
Dok je Pitagora bio važna istorijska ličnost u razvoju matematike, neki naučnici zaključuju da on nije otkrio jednačinu koja je najviše povezana sa njim (a2 + b2 = c2).
Otkriće donelo je zaključak da smo izgubili ovaj ud iznenada, a ne postepeno
03.10.2023
MisterijeMajstor horor romana ideju za svoje remek-delo "Isijavanje" dobio je 1974. godine, kada je sa suprugom proveo noć u hotelu Stenli
30.09.2023
MisterijeU stvari, postoji drevna vavilonska tabla, koja se zove IM 67118, i ona koristi Pitagorinu teoremu za rešavanje dužine dijagonale unutar pravougaonika. Ploča, koja je verovatno korišćena za podučavanje, datira iz 1770. godine pre nove ere – vekovima pre nego što je Pitagora rođen oko 570. godine pre nove ere, piše IFLScience.
Druga ploča iz perioda od 1800. do 1600. pre nove ere ima kvadrat sa obeleženim trouglovima unutra. Prevođenje simbola iz baze 60, sistema numerisanja koji su koristili drevni Vavilonci, pokazalo je da su ovi drevni matematičari bili svesni Pitagorine teoreme (koja se ne zove tako, naravno) kao i drugih naprednih matematičkih koncepata.
Foto: Freepik.com
- Zaključak je neizbežan. Vavilonci su znali odnos između dužine dijagonale kvadrata i njegove stranice: d=kvadratni koren od 2 - piše matematičar Brus Ratner u radu na tu temu.
- Ovo je verovatno bio prvi broj za koji se zna da je iracionalan. Međutim, to zauzvrat znači da su bili upoznati sa Pitagorinom teoremom, ili, u najmanju ruku, sa njenim posebnim slučajem za dijagonalu kvadrata (d2 = a2 + a2 = 2a2) – više od hiljadu godina pre velikog mudraca po kome je i dobila ime.
Misterija Mrtvačkog mosta dugo je ostala tajna, meštani iz okolnih sela na Staroj planini nisu mnogo govorili o njoj
25.09.2023
MisterijeOva slika je izazvala mnogo pažnje jer niko nema odgovor na ovu nelogičnost
25.09.2023
MisterijeNije sačuvan nijedan originalni pitagorejski spis. Ono što znamo o njemu preneli su drugi, posebno pitagorejci – članovi škole koju je on osnovao u današnjoj južnoj Italiji.
Škola, nazvana Pitagorinim polukrugom, bila je tajna, ali znanje koje je tamo naučeno ili otkriveno prenosilo se dalje, a često se pripisivalo samom čoveku.
- Jedan od razloga za retkost Pitagorinih originalnih izvora bio je taj što se pitagorejsko znanje prenosilo s generacije na generaciju usmenom predajom, pošto je pisani materijal bio oskudan - rekao je Ratner.
On dodaje da su iz poštovanja prema njihovom vođi, mnoga otkrića koja su došli do Pitagorejaca pripisivala su se samom Pitagori; to bi objasnilo termin ‘Pitagorina teorema'“.
Skelet dinosaurusa, kamptosaurus poznat kao Beri, koji datira iz perioda kasne jure, pre oko 150 miliona godina, biće na aukciji u Parizu
20.09.2023
MisterijePosetioci koji dolaze su očarani lepotom ovog mesta, postižu unutrašnji mir i oslobađaju se večnog straha od smrt
20.09.2023
MisterijeZvali su ga "Ludi Ibrahim", dao je da se udavi svih 280 članica svog harema, jer je čuo priču da je u harem kročio drugi muškarac
17.09.2023
MisterijeBila je ikona 60-ih, a smrt joj je slična poput Merilin Monro. Pored nje lekovi - a da li je samoubistvo ili ubistvo, još uvek se ne zna
15.09.2023
Misterije
Ostavite komentar