NENAD ZIMONJIĆ SA ŽENOM U ŠOPINGU Izgleda da i posle 20 godina braka strast ne nestaje - evo šta kupuju (FOTO)
Sport
Pitanje je da li povećanje plata i penzija mogu nadomestiti gubitak koji pravi inflacija, kaže Radojka Nikolić
podeli vest:
Građane Srbije do kraja ove godine očekuje i poskupljenje kredita zbog rasta kamatnih stopa, rekla je urednica magazina "Biznis" i "Ekonometar" Radojka Nikolić.
Ona ističe da je Euribor, za koji vezan najveći broj kredita naših građana, trenutno na nivou od 1,67 odsto. Koliko je veliki skok u pitanju najbolje pokazuje podatak da je on pre pola godine bio na nuli.
- Na to treba dodati i kamatu koje banke naplaćuju, tako da je sigurno da će poskupeti krediti - kaže Nikolićeva.
Prema njenim rečima, inflacija je trenutno dvocifrena i smatra da će tako ostati i do kraja godine.
- Pitanje je da li povećanje plata i penzija mogu nadomestiti gubitak koji pravi inflacija. Opšta slika u perspektivi za sledeću godinu nije najbolja, upravo zato što se najavljuju recesija i pad proizvodnje u mnogim zemljama EU. To na Srbiju nepovoljno utiče, jer može da izazove smanjenje proizvodnje tih kompanija ili smanjenje spoljno - trgovinske razmene - rekla je ona.
Nikolićeva navodi da je cela globalna slika, u koju se i mi uklapamo nepovoljna i naglašava da je za ovu godinu prepolovljen očekivan rast proizvodnje.
- Očekivalo se da će rast proizvodnje biti pet ili šest odsto, a ispostavilo se da će jedva biti oko tri odsto. Očekivanja i procene su takve da će sledeća godina i kraj ove godine biti dosta nepovoljni što je, pre svega, prouzrokovano inflacijom i energetskom krizom, a potom i svim ostalim pretnjama uključujući i pretnju ratom - navodi ona.
Foto: K1 screenshot
Međutim, kako kaže, ono što je za Srbiju povoljno jeste da smo veliki proizvođač hrane i da bez obzira na veliki pad u proizvodnji pšenice i kukuruza, glavnih sirovina koje izvozimo, ima dovoljno hrane.
- Hrane će biti dovoljno, zvaničnici obećavaju da će biti dovoljno energenata, naravno sve je samo pitanje cene koju ćete za to morati da platite i to je najveći problem - rekla je ona.
Na pitanje koliko odnosi naše zemlje sa Rusijom mogu da pomognu ili odmognu Srbiji da se izbori sa krizom, Nikolićeva kaže da se Rusija ne ubraja se u ključne investitore.
- Tu su neprikosnovene Nemačka, Austrija, Italija, Francuska. Ali, kada se pogleda energetska zavisnost, tu smo dominantno zavisni od Rusije i na tom nivou nam je potrebno još sporazuma i dobri odnosi sa Rusijom - rekla je Nikolićeva.
Komentarišući najave da zbog potpisivanja sporazuma Srbije sa Rusijom može doći do povlačenja investitora sa zapada, Nikolićeva kaže:
- Ne očekujem da će doći do povlačenja velikih investitora, jer su Srbiju izabrali i kao zemlju u kojoj imaju dobre povoljnosti za poslovanje. Oni sami kažu da su dva faktora važna u njihovom poslovanju, jedan je što daju niske plate u odnosu na države iz kojih dolaze i drugi su jeftiniji i dostupni energenti koje imaju u Srbiji. Osim toga Srbija ima veliki broj sporazuma o slobodnoj trgovini sa velikim brojem zemalja koje nema EU. Veliki investitori svoje proizvode izvoze u te zemlje, pa između ostalog i u Rusiju. Na taj način izbegavaju da budu sankcionisani jer ne izvoze iz EU - rekla je Nikolićeva.
Srbija od Evropske unije dobija mnogo manje novca nego Hrvatska i Grčka koje su zemlje članice, rekla je glavna i odgovorna urednica magazina "Biznis" i "Ekonometar" Radojka Nikolić u "Uranku" na K1 televiziji .
Prema njenim rečima, zbog toga treba da težimo članstvu u EU.
- Mi od EU dobijamo oko 500 evra po stanovniku. Sa druge strane, Grčka dobija 5.000 evra, a Hrvatska od 3.000 do 4.000 evra. Zato je težnja ući u članstvo, ali mnogo se toga promenilo i kriza je na površinu iznela brojne probleme. Svakako, naši aranžmani sa EU se nastavljaju dokle god imamo status koji imamo, a to je da putujemo bez viza i dobijamo ekonomsku pomoć. Opasno je to što stagniramo u razvoju, a ionako smo na niskom nivou razvoja - rekla je ona.
Razlozi za produženje pritvora su: opasnost od bekstva, uticaj na svedoke i uništavanje dokaza
27.09.2022
PolitikaKada dominira interes velike sile, male zemlje uvek stradaju u tom odnosu velikih sila - kaže nekadašnji ambasador Srbije
26.09.2022
PolitikaU ovom trenutku niko ne bi trebalo da potpisuje ništa sa Rusijom, to sada čine samo jadni regruti koji to moraju, rekao je ambasador
26.09.2022
PolitikaSrbija trpi pritiske izazvane Vučićevim govorom na Generalnoj skupštini UN u Njujorku , u kojem je "sasuo" istinu u lice velikim silama
26.09.2022
Politika
Ostavite komentar