Vesti > Politika

ČEDOMIR ANTIĆ O UPISU BRUCOŠA: Ne školuju se svi studenti kao Lazar Stojković o trošku nemačke vlade

Izvor: K1info

02/07/2025 > 14:50

podeli vest:

ČEDOMIR ANTIĆ O UPISU BRUCOŠA: Ne školuju se svi studenti kao Lazar Stojković o trošku nemačke vlade
Foto: K1 televizija


Profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Čedomir Antić izjavio je u "Uranku" danas da će se, kada se odrede kvote za upis na fakultete, saznati da se mnogo studenata opredelilo za privatne fakultete i naglasio da je ključno da se fakultetima omogući da organizuju prijemne ispite, a da to ne može da se organizuje izvan univerziteta niti onlajn. 

Antić je za našu televiziju rekao da postoji pravilo prema kome Vlada ne može da odredi kvote za upis univerzitetu ukoliko svi članovi univerziteta nisu obnovili nastavu i naveo da je pre tri-četiri nedelje deo profesora na Filozofskom fakultetu počeo onlajn nastavu, a da su blokaderi tražili da se kazne profesori koji rade svoj posao, a uz koje je 70 odsto studenata. 

On je naveo da uprava tog fakulteta želi da dobije kvote za upis kako bi izdržala letnje mesece sa platama, a da je protivzakonito organizovano da Nastavno-naučno veće tog fakulteta glasa o nastavku onlajn nastave, iako deo profesora već tri nedelje drži onlajn nastavu i onda nije došlo dovoljno profesora na glasanje.

K1 televizija

- Većina jeste glasala za to, ali to nije bilo dovoljno. Onda je profesorka Marija Babović, koja nema nikakvu funkciju, samoovlašćeno otišla da predloži blokaderima neki njen program kako da se vodi nastava i tamo su je izvređali. Čak je bilo predloga da se glasa da se nikada ne obnovi nastava. A imaju ideju da dozvole da ko god hoće da uzme mirovanje, a ko neće da nema predispitne obaveze - rekao je Antić.

Prema njegovim rečima, trećina profesora na Filozofskom fakultetu glasala je za štrajk, a profesorka Nada Sekulić je nakon izglasavanja rekla da će se videti sa dekanom kako će voditi štrajk.

Antić je ukazao da prema zakonu, kada se proglasi štrajk, treba da se odvija 70 odsto nastave, a da profesori koji nisu u štrajku imaju pravo da drže nastavu.

On je rekao i da profesori već treći mesec ne primaju platu i da nisu svi u situaciji poput njega koji je, kako je naveo, objavio 35 knjiga u 230.000 primeraka ili poput profesorke Marije Babović koja, kako kaže, ima nevladinu organizaciju SeCons - Grupu za razvoj i inicijativu, na čijem je računu 34 miliona dinara. 

- Je l' ima malo solidarnosti sa drugim ljudima? Nisu svi kao student Lazar Stojaković otišli o trošku nemačke vlade da nešto uče, iako nisu završili prošli semestar. Moja studentkinja radi u kockarnici već tri meseca, moj student radi kao pomoćni radnik u mesari. Jel može gospođa Marija Babović da prihvati to da nemaju svi 34 miliona na računu firme? - upitao je Antić.

Prema njegovim rečima, u suštini se sve svelo na univerzitete kao što se, kaže, velika svetska ekonomska kriza na kraju svela na Evropsku uniju, gde je trajala tri godine duže. 

K1 televizija

- Umesto da to rešavamo, pokazalo se da je naš sistem rada loš, da je ta decentralizacija loša, da je to obožavanje studenta sa velikim 'S' dovelo do toga da  čovek koji vodi jedan od najvažnijih fakulteta kaže da će dok budu tri blokadera biti sa njima - rekao je Antić.

Govoreći o lokalnim izborima u Zaječaru i Kosjeriću, on je naveo da su oni pokazali da je vlast netaknuta i da se obnovila, a da se protiv Aleksandra Vučića koji, kako kaže, zna sva sela u Srbiji i 30 godina organizuje izbore, bore oni koji nisu spremni da pročitaju Zakon o štrajku, nego, kako je naveo, misle da je štrajk borba protiv režima i obaranje vlasti. 

BONUS VIDEO:

Ostavite komentar

NIkola

Puna podrska profesoru Anticu ! Jos jedan dokaz da su "blokaderi" MINIRALI SISTEM u svakoj pori drzave ! Usvajali smo odredjene EU zakone koji nisu za nase podnevlje. Neke od tih zakona smo tako nafilovali da su nasi zakoni slobodniji nego li originali. Planski se pripremalo to u zadnjih 10 godina ...

02.07.2025 15:28