Lifestyle > Zdravlje

DEPRESIJA ne bira ni godine ni društveni status, ali IZLAZ POSTOJI

Koliko god da se osećate usamljeno ili odbačeno znajte da izlaz uvek postoji!

Autor: b92

21/07/2022 > 15:17

podeli vest:

DEPRESIJA ne bira ni godine ni društveni status, ali IZLAZ POSTOJI
Foto: Pexels.com


Ako se neko bavi modelingom, javnim poslom, putuje, živi u inostranstvu i ima naizgled sređen život, pretpostavka je da ta osoba nema problema u životu. Kada takva mlada osoba izvrši samoubistvo, javnost se šokira i još jednom se javlja čuveno pitanje – a zašto se ubila? Ako na to dodamo činjenicu da je studirala psihologiju, svi zakoni nauke prestaju da važe, a društvena stigma preuzima primat.

- Suština je patnja. Iza svake ove priče stoji velika patnja - rekla je za TV Prva psihoterapeutkinja i profesorka psihologije Kristina Brajović Car. Svaki slučaj je duboko kompleksan, a ono što je važno jeste da pokušamo da dopremo i do onih koji mogu da pomognu, kao i do onih koji izbegavaju da prihvate da imaju problem. Ni izbor struke ni poslovne prilike ne mogu nikoga da imunizuju.

Foto: Pexels.com

 

- Svi prolazimo kroz krize, pretpostavka je da ljudi koji se bave psihologijom imaju istančanu empatiju i da sve proživljavaju dublje. Kada vidimo ljude kod kojih sve izgleda savršeno i koji se trude da to tako izgleda, treba da pogledamo malo iza površine i zapitamo se da li se tamo nešto krije, što ta osoba ne želi da podeli sa ostatkom sveta - napomenula je profesorka.  

Kako naglašava, veoma je važno da se otrgnemo od sindroma male sredine i da mislimo da kada jednom nekome poverimo svoje najcrnje misli, da više nema nazad.

- Mislim da možemo da razvijemo više kanala odakle možemo da crpimo podršku. Što nam je ličnost razgranatija, što imamo više značajnih poznanstava, to je ono što nas štiti. Ne da imamo jednu osobu kojoj ćemo sve reći. Otvoriti se ka svetu, to je ključ - rekla je ona.

Foto: Pexels.com

 

Kristina Brajović Car je napomenula da je važno da se ovim putem obratimo i roditeljima, koji često ne umeju da reaguju na pravi način kad im se deca obrate.

- Inicirajte razgovore. Kada razgovaramo o suicidalnosti, to nije nikakva sramota. Treba da odvojimo vreme i prostor i da saslušamo. Slušanjem možemo da sačuvamo nečiji život- dodala je na kraju.

Klinika za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“ je lansirala jedinstvenu mobilnu aplikaciju pod nazivom „Uvek uz tebe“. Aplikacija je razvijena da bi svima učinila dostupnom potrebnu psihološku pomoć i podršku. Jedna od važnijih funkcija aplikacije je i brzi test za samoprocenu depresivnosti.

Nacionalna SOS linija za prevenciju samoubistva i psihološku pomoć dostupna je građanima 24/7 kontakt telefon: 0800/309-309.   

 

Ostavite komentar