ULAZAK SRBIJE U SEPA ODLIČNA VEST: Ako šaljete novac u Nemačku to će se tretirati kao domaći platni promet
Biće manji troškovi za devizne uplate ka inostranstvu
podeli vest:

Srbija je i zvanično postala članica SEPA zone (Single Euro Payments Area), što predstavlja veliki korak ka boljoj integraciji sa evropskim finansijskim sistemom i snažan signal da zemlja sledi standarde EU. Ali šta to zapravo znači za građane, privredu i svakodnevne finansijske transakcije?
SEPA – Jedinstveno područje plaćanja u evrima predstavlja sistem koji omogućava da se sve elektronske uplate i prenosi novca u evrima obavljaju pod istim uslovima, bilo da šaljete novac unutar jedne zemlje članice ili ka/iz druge članice. U ovom sistemu trenutno učestvuju sve članice Evropske unije, ali i dodatne zemlje poput Švajcarske, Norveške i sada – Srbije.
Šta članstvo u SEPA znači za građane Srbije?
Brži i jeftiniji transfer novca u evrima
Ako šaljete novac, na primer, iz Srbije u Nemačku ili obrnuto, transakcija će se tretirati kao domaći platni promet u evrozoni – biće brža, jeftinija i transparentnija.
Niže bankarske naknade
Naknade koje banke naplaćuju za međunarodne uplate u evrima sada moraju biti iste kao za domaće transakcije u evrima. To znači kraj visokim troškovima za devizne uplate ka inostranstvu.
Veća efikasnost za firme
Kompanije iz Srbije koje posluju sa partnerima u EU sada će lakše slati i primati uplate u evrima, uz manje birokratije i niže troškove. To povećava konkurentnost i olakšava međunarodno poslovanje.
Jedan račun – cela Evropa
Pojedinci i firme mogu sada koristiti jedan bankovni račun u evrima za plaćanja širom Evrope, bez potrebe za otvaranjem posebnih računa u stranim bankama.
Koji su uslovi za korišćenje SEPA sistema?
Da biste koristili SEPA sistem, račun mora biti u evrima, a broj računa mora biti u IBAN formatu, što većina računa u Srbiji jeste. Takođe, banka kroz koju šaljete uplatu mora podržavati SEPA transakcije – što će sada postati standard kod domaćih banaka.
VLADA SAOPŠTILA: Leks specijalis za EXPO se povlači iz procedure, upućuje se na javnu raspravu
Javna rasprava će biti održana tokom juna
21.05.2025
BiznisDa li to znači da Srbija prelazi na evro?
Ne. Srbija ostaje pri dinaru kao zvaničnoj valuti, ali članstvo u SEPA omogućava lakše upravljanje transakcijama u evrima, što je većini građana i firmi od velikog značaja s obzirom na ekonomske veze sa EU, piše Telegraf.rs.
Ulazak Srbije u SEPA zonu je pozitivan signal za ekonomiju i građane – smanjuje troškove, ubrzava protok novca i približava Srbiju evropskom standardu. Ovo je još jedan korak u pravcu dublje finansijske i ekonomske integracije sa Evropskom unijom.
Oglasila se i guvernerka Tabaković
Pristupanje srpskih finansijskih institucija SEPA platnim šemama, prema kalendaru Evropskog saveta za plaćanja, biće omogućeno od novembra 2025.
Najraniji datum operativne spremnosti za pružaoce platnih usluga iz Srbije je maj 2026. godine a tačan datum biće saopšten kasnije.
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković je ocenila da je priključenje području SEPA priznanje za našu zemlju jer pokazuje potpunu usklađenost sa svim relevantnim propisima EU u ovoj oblasti i još je jedan dokaz našeg evropskog puta.
"Srbija je u domaći platni promet, koji predstavlja daleko najveći deo svakodnevnih plaćanja građana i preduzeća, tokom proteklih godina uvela najsavremenije servise zasnovane na transakcijama izvršenim u nekoliko sekundi i razvila savremenu domaću platnu karticu, a vodeći računa i o nezavisnosti i pouzdanosti nacionalnog platnog sistema. Pridruživanje SEPA, za koje smo odavno spremni, sada nam daje priliku da i platni promet sa zemljama EU učinimo efikasnijim, a NBS će i dalje taj proces sprovoditi, vodeći računa o svim pomenutim principima”, rekla je ona.
Generalni direktor Evropskog saveta za plaćanja Đorđo Andreoli rekao je da uključenje Srbije u SEPA predstavlja značajan korak napred u poboljšanju integracije plaćanja širom Evrope i da pokazuje kontinuiranu posvećenost Evropskog saveta za plaćanja harmonizaciji elektronskih plaćanja izvan EU.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar