Vesti > Politika

BRNABIĆ O SIJEVOJ POSETI SRBIJI: Dolazak predsednika KINE je zamajac za građenje odnosa na OVA TRI STUBA

Brnabić je naglasila da se glas Srbije čuje i uvažava više nego ikada

Izvor: K1info

Autor: Mina Duduković

09/05/2024 > 15:06

podeli vest:

BRNABIĆ O SIJEVOJ POSETI SRBIJI: Dolazak predsednika KINE je zamajac za građenje odnosa na OVA TRI STUBA
Foto: tanjug/NEMANJA JOVANOVIĆ


Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas za Tanjug da poseta kineskog predsednika Si Đinpinga Beogradu daje dodatni zamajac za unapređenje odnosa Srbije i Kine, kao i da je uverena će nakon ove posete kineski investitori i kompanije biti još prisutniji u Srbiji.

Ona je ocenila da je doček kineskog predsednika "izgledao impresivno", kao i da je posetu obeležio prijateljski i prisni razgovor uzajamnog poštovanja i poverenja između dva predsednika, Vučića i Sija. 

Foto: Tanjug/Vlada Srbije/Peđa Vučković

 

- Stvoreno je jedno uzajamno razumevanje, koje i jeste garant za zajedničku budućnost -  istakla je Brnabićeva. 

Podsetila je na neke teme jučerašnjeg razgovora koje je ocenila kao važnim za Srbiju, kao što su zajednička komisija za napredne tehnologije, biotehnologija, veštačka inteligencija, kao i potencijlana investicija u fabriku vagona i vozova koja bi bila izuzetno važna za Srbiju, jer se, kako je navela, ceo svet vraća železnici.

- Zaista mi se čini da je ova poseta u svakom smislu dodatni zamajac za građenje naših odnosa sa Narodnom Republikom Kinom i to na tri stuba - političkom, ekonomskom i tehnološkom - istakla je Brnabićeva. 

Foto: Tanjug/Vlada Srbije/Peđa Vučković

 

Podsetila je da je Kina globalna politička, ekonomska i tehnološka supersila i navela da Kina prema drugim zemljama gaji poštovanje i poštuje njihov suverenitet i pravo da donose odluke samostalno.

- To mnoge supersile ne rade. Nažalost, prisutan je trend da oni koji su politički i ekonomski nadmoćni, žele drugima da nametnu svoj sistem odlučivanja i svoj način života. Ne poštuju njihov suverenitet da donose odluke. Narodna Republika Kina je u tom smislu drugačija i ja mislim da je to dobar zalog za budućnost - navela je Brnabićeva.

Ona je ocenila da ako se želi da svet u budućnosti bude miran, stabilan i da taj mir bude održiv, sve više supersila moraće da poštuje suverenitet drugih zemalja. 

- Mislim da će Kina biti pod velikim pritiskom u bliskoj budućnosti, da odlučuje o nekim pitanjima koja mogu da donesu mir u ovom izuzetno uzburkanom svetu. Kina je do sada bila ta globalna supersila koja je bila izuzetno uzdržana, tako da će tu biti zanimljivo videti kako će se Kina pozicionirati - ocenila je Brnabićeva. 

Navela je da je važno što Srbija ima supersilu koja poštuje njen suverenitet i dodala da je to globalna supersila koja je u usponu, a koja poštuje teritorijalni integritet Srbije.

Istakla je važnost zajedničke tehnološke budućnosti dve zemlje i da je važno da veliki deo inovacija, istraživanja i razvoja, posebno u domenu veštačke inteligencije i biotehnologije, bude u Republici Srbije. 

- Mi imamo naučnike koji su spremni za to, imamo naučne istraživačke institute koji to mogu da ponesu. Mi ćemo dodatno uraditi mnogo na tom polju, izgradnjom BIO4 kampusa ovde u Beogradu, ali u okviru tog kampusa će raditi istraživači, naučnici, najbolji studenti iz čitave Srbije i to je za mene zalog za zajedničku budućnost - rekla je Brnabićeva. 

Podsetila je da je u poslednje tri godine Kina najveći pojedinačni strani investitor u Srbiji i smatra da će nakon ove posete njihovi investitori i kompanije biti još prisutniji u našoj državi.

Borba za Srbiju

Ona je izjavila i da će Srbija nastaviti da se bori u UN protiv donošenja rezolucije o Srebrenici i podsetila da je glasanje već tri puta odlagano.

- To je takođe rezultat borbe Aleksandra Vučića i čitavog tima, ali pokazuje i da se glas Srbije čuje više nego ikada, poštuje i uvažava više nego ikada - istakla je Brnabić.

Ukoliko tema članstva tzv. Kosova u Savetu Evrope ne bude na dnevnom redu sednice Komiteta ministara spoljnih poslova SE koja će biti održana sledeće nedelje, Brnabić kaže da bi to takođe bio rezultat diplomatskog rada predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

- Ovo je rezultat i ličnog uticaja predsednika Srbije Aleksandra Vučića i u velikoj meri (rezultat) posete Aleksandra Vučića Parizu i njegovih razgovora sa predsednikom Francuske Emanuelom Makronom, ali takođe i razgovora sa nekim drugim evropskim liderima - rekla je Brnabić za Tanjug.

Foto: k1live

 

Dodala je da je Vučić evropske lidere podsetio da gaze svoju reč, jer su oni rekli da je preduslov za ulazak tzv.Kosova u Savet Evrope formiranje Zajednice srpskih opština, koja nije formirana.

Navela je da je parlamentarna delegacija Srbije u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope pokušala da se izbori da članstvo tzv. Kosova ne bude tema i ocenila da se srpska delegacija predvođena šeficom Biljanom Pantić Piljom fenomenalno borila. 

Zahvalila je i parlamentarcima iz redova opozicije koji su se borili u Savetu Evrope, navodeći kao primer Jelenu Milošević.

Povodom ZSO, Brnabić je rekla da je premijer privremenih institucija samouprave u Prištini Aljbin Kurti govorio da on neće prihvatiti formiranje zadnice.

- On je takođe govorio da za njega ne postoji Briselski sporazum. U Berlinu je on rekao da je moguće da Briselski sporazum postoji u Briselu i u Beogradu, ali u Prištini ne postoji. On je prekršio taj Briselski sporazum i nakon toga su tek Srbi napustili institucije na Kosovu i Metohiji, kada je iz Berlina otpustio direktora policije za region Sever. Nemačka nije reagovala. Ostale zemlje koje su garanti Briselskog sporazuma - eventualno sa saopštenjem za medije. Ali realno su oni tada njemu pokazali, da praktično u tom smislu može da radi šta hoće - ocenila je Brnabić. 

Napomenula je da je rezolucija o Srebrenici direktno uperena protiv Srbije i da oni koji govore drugačije "uvijaju stvari u oblandu" koju je lakše podvaliti i podseća da je ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković rekao da će BiH upotrebiti tu rezoluciju da tuži Srbiju i da traži ratnu odštetu. 

- Ako to nije naša krivica i naša odgovornost, ako mi nismo genocidni, pa kakve to veze ima sa našim suočavanjem sa prošlošću? Ako je taj zločin individualan, kakve to veze ima sa suočavanjem sa prošlošću Srbije i srpskog naroda? Dakle, vi vidite da je ta rezolucija uperena protiv Srbije i srpskog naroda i to su građani nepogrešivo prepoznali - zaključila je Brnabić.
 

Ostavite komentar