NASTAVNICIMA SE DELIO NOVAC, A UČENICIMA OCENE! Nešović otkrila šokantne informacije iz Pete beogradske gimnazije
podeli vest:

Vršilac dužnosti direktora Pete beogradske gimnazije Danka Nešović izjavila je danas, govoreći o planovima za narednu školsku godinu, da država mora da preduzme sve mere kako se situacija sa blokadom gimnazije više ne bi ponovila, jer to najviše šteti deci.
- Ako mi budemo imali ovakvu situaciju i od septembra, mi samo možemo da konstatujemo propast našeg obrazovnog sistema, a to ne sme da se dozvoli. Nadam se da će država preduzeti sve zakonske mere, moraju se sankcionisati oni koji su krivi i odvojiti ljudi koji su trpeli štetu zbog ovih drugih. Nije nama tolerancija izlaz iz svega ovoga, već jasan zakonski okvir i pridržavanje zakona, jer nama treba bezbedna i sigurna zemlja u kojoj mi možemo da znamo da onaj ko se ogrešio o zakon će biti sankcionisan - rekla je Nešović za Tanjug.
Navela je da je zajedno sa drugim direktorima na sastancima razgovarala o velikom broju tema koje su se ticale godine koja je završena, i godine koja će početi.
- Mi pričamo i o planu za narednu godinu, i kako da predupredimo neke stvari, kako da rešimo neke stvari, kako da spasimo decu. Roditelji i nastavnici moraju da shvate da su fokus svake škole - deca, a ne roditelji ili nastavnici. I o svemu tome moramo da vodimo računa za dalji rad i ne smemo da dozvolimo jednu ovakvu situaciju, kao što je bila ova godina kada su roditelji i nastavnici koristili decu za ostvarivanje nekih svojih političkih ambicija - rekla je Nešović.
Prema njenim rečima, interesovanje za upis u ovu gimnazije bilo je veliko, budući da su sve kapacitete popunili na svim smerovima za narednu školsku godinu dodajući da stvari sistemski treba dovesti u red primenom zakona.
- Mi sad imamo zakon koji kaže da ne sme politika da bude u školi, to znači da nema političkog delovanja ni među decom, ni među nastavnicima, ni među roditeljima. Mi sad imamo situaciju da je to bilo i ova deca su izmanipulisana i ona najveću štetu trpe. Ta deca nemaju adekvatno znanje. Niko ko se izmesti iz nekog procesa rada pet meseci, ne može automatski da se vrati na taj proces - rekla je Nešović.
Govoreći o akcijama đaka udruženih sa studentima u blokadi i drugima koje su organizovane u gimnaziji na čijem je čelu, Nešović je rekla da su one organizovane do poslednjeg dana nastave.
- Poslednji događaj je bio organizovan od strane roditelja i bilo je planirano da prilikom dodele svedočanstava, diploma i nagrada roditelji maturantima dodeljuju zahvalnice za građansku hrabrost što je nedopustivo, jer je to čista politizacija i škole i učenika. To je obustavljeno, mi smo naš datum pomerili i na taj način smo sprečili politizaciju koja je bila vrhunac agresije i bezobrazluka - rekla je Nešović.
Dodala je da bi to bio pokazatelj podrške tom nasilju i ponašanju, kao i poziv da se i naredne generacije ponašaju isto.
- Nadam se da su svi shvatili da ovo nije vodilo ni čemu i da su deca jedini gubitnici u svemu ovome - rekla je Nešović.
Govoreći o tome što u toj školi nisu proglašeni đaci generacije, Nešović je rekla da za 120 godina postojanja te gimnazije nijendom nije bio ovako turbulentan period iako je u toj školi tokom više od jednog veka postojanja bilo različitih štrajkova.
- Dodele titule đaka generacija ove godine nema, to nije samostalna odluka direktora, već je odluka uprave škole. Da li vi mislite da mesec dana koliko su išli maturanti, odnosno od 5. maja do 23. juna, je ekvivalent nekog realnog uspeha, postignuća i svega ostalog što ulazi u zbir postignuća školovanja učenika od prve do četvrte godine kako bi učenik bio proglašen za đaka u generaciji? Učenici moraju da imaju rezultate sve četiri godine. Ove godine je bilo i vukovaca i odličnih đaka. Mi smo delili nagrade i vukovcima, i odličnim đacima, i učenicima koji su osvojili neku nagradu na nekim takmičenjima od opšinskog nivoa i ostalo. To nismo hteli da remetimo, ali đak generacije je statusni simbol. Mi smo sve uradili da spasimo učenike - rekla je Nešović.
Ukazala je da Peta beogradska gimnazija nije radila od 16. decembra do 5. maja i da tokom tih pet meseci nije održavana nastava, a 95 odsto učenika je na pologodištu bilo neocenjeno.
Dodala je da je to učenicima odgovoralo, jer su nastavnici njima obećavali dobre ocene ako ih zauzvrat oni i njihovi roditelji podrže u tom političkom štrajku.
Prema njenim rečima, osim što su se ocene delile učenicima, nastavnicima se delio novac.
- Za deljenje novca svi znaju. Ja ne znam zašto se izbegava da se to konkretno kaže, jer se tu tačno zna i iznos koji je deljen pojedinim nastavnicima od strane nekih nevladinih organizacija, firmi, roditelja učenika koji imaju privatne firme i koji su im donirali novac. Mi imamo nastavnike koji nisu radili, ali su dobijali novac od donacija, od firmi, od raznih nevladinih organizacija i raznih interesnih grupa, a imamo i nastavnike koji nisu radili i nisu primali ništa ni platu, a ni donacija, a oni su hteli da rade, ali su bili onemogućeni i sad smo mi svi u istom košu, to tako ne sme da bude - rekla je Nešović.
Istakla je da ne smeju da se mešaju uloge i podsetila je da je uloga roditelja da vaspitava decu i da se brinu da deca redovno pohađaju nastavu, nastavnici treba da rade svoj posao u sklopu obrazovanja dece, a uprava škole treba da vodi školu.
- Škola jeste od nacionalnog interesa, ali upravo kao takva ne sme da radi protiv interesa države. Ova godina je faktički nepostojeća i mi ne možemo da se zanosimo da smo završili školsku godinu i da je sve u redu, mi ne možemo da se ponašamo tako prema ovim društvenim okolnostima, već mi moramo ozbiljno da preduzemno mere da se škola dovede u red, a to je da se zna gde je kome mesto - gde je roditeljima mesto, gde je učenicima, a gde nastavnicima. Nastavnici ne smeju da rade politički aktivizam u školi, kao ni roditelji - rekla je Nešović.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar