NISU STUDENTI POKRETAČI PROTESTA - EVO KO JE Profesor Vuletić o političkim potezima rektora Đokića
podeli vest:

Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Vladimir Vuletić ocenio je danas da nema sumnje da je rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić ušao u političku arenu, navodeći da je to potpuno neprihvatljivo i da bi Univerzitet trebalo da bude mesto odakle bi se pokrenuo širi dijalog za rešavanje problema koji postoje u društvu.
"Ne mogu da zamislim nijednog rektora nemačkog univerziteta da za bilo koji list govori, kao što je rektor našeg univerziteta govorio za Špigl. Kada pročitate taj intervju vidite da su to isključivo politički stavovi. Ne mogu da razumem i ne mogu da zamislim nijednog rektora, bilo kog ozbiljnog, da ide po trgovima i obraća se uglavnom, ne studentima, nego ljudima koji su politički aktivisti. To je nešto što je potpuno neshvatljivo", rekao je sociolog Vuletić u emisiji "Dobro jutro Tanjug".
Vuletić je ocenio da je održavanje nastave ostalo na drugom mestu, a da je na prvom nešto što se svodi na dnevnu politiku i pitanje vlasti. Navodi i da je sporno što se ne prihvata demokratski princip da se na izborima rešavaju politička pitanja.
"Od kako je (Aleksandar) Vučić na vlasti, imate svake godine određenu vrstu pritiska, a sve to zapravo ne doprinosi onome što bismo svi želeli, za šta se svi zalažemo, to je demokratski način rešavanja problema. Ima nešto i u tome, u našem shvatanju kako, ako nešto želimo da promenimo, kako to treba da se radi. Oni koji se navodno zalažu za demokratiju i govore da su ugrožene demokratske institucije, često i ne znaju šta institucija znači kao pojam. Ono što vidimo, to je jedan model koji se ponavlja na juriš, prevratnički zauzeti vlast, a kada se zauzme vlast, onda se isti model ponavlja", rekao je Vuletić.
"Nije sve počelo od studenata..."
Vuletić primećuje da nije sve počelo od studenata u decembru prošle godine već od nastavnika, ukazujući na primer fakulteta gde je zaposlen.
"Desilo se upravo to da su uprava, dekanski kolegijum, dekan i šefovi odeljenja, pozvali ne konsultujući ni nastavnike, a ni naše studente, na obustavu nastave. To se nikada nije dogodilo. Danas imate mnoge nastavnike koji podržavaju sve ovo, a pre deset godina kada su bili studentski protesti, baš studentski, sa zahtevima vezanim za školarine i tako dalje, bili su spremni da se tuku sa njima, bili su protiv toga i niko ih tada nije u tom smislu podržao od ovih koji danas to sve vode", naveo je Vuletić.
Prema njegovim rečima, nisu studenti većina u tome što se dešava, dodajući da oni jesu učesnici, ali jedan ograničen broj, danas ispod pet odsto njih.
"Uvek imate jedno jezgro, naravno to se proširi, ali je vrlo važna komponenta da registrujemo da je to krenulo od rukovodećeg nastavničkog kadra. Jedna stvar su politički protesti, na koje naravno imaju puno pravo i studenti i učenici, a druga stvar su blokade. Sve vreme govorimo o blokadama. Politički protesti jesu protesti protiv režima, ali kad imate blokade, i to ovakve blokade, dugotrajne, onda je pitanje da li je to protest protiv režima ili je urušavanje države. I to je ono o čemu moramo da vodimo računa i da pravimo razliku", rekao je Vuletić.
Kako ocenjuje, sada imamo situaciju "cementiranja" ukupnog tela u kome Aleksandar Vučić ima većinu i sa druge strane biračkog tela koje je u manjini, ali se radikalizuje.
"I to je nešto što stvara nemogućnost da čak i kada dođe do izbora, da izbori reše ovu vrstu društvenih tenzija. To nije dobro za društvo. Posebno nije dobro to što su u tu klopku, ako mogu tako da je nazovem, upali intelektualci. Dakle, oni koji bi trebalo da na neki način razvijaju racionalan odnos prema stvarnosti, a racionalan odnos prema stvarnosti znači baziranje svojih stavova na činjenicama, to nemamo. Mi imamo upravo kod intelektualaca tu vrstu posebne potrebe da se čitava ova stvar radikalizuje, opet iz razloga koje sada možemo dalje da razvijamo", rekao je Vuletić.
Ocenio je da postoji grupa nastavnika koji su sve poveli i u velikoj meri se uključili u političku borbu i sad nemaju kud.
BONUS VIDEO
Ostavite komentar