
"KAKO BOLAN NEMA BOSNE, A NERETVA HUČI": Kultna scena Josipa Pejakovića živi već 4 decenije - zbog nje su ga obožavali
podeli vest:

Velikan bosanskohercegovačkog glumišta Josip Pejaković je preminuo sinoć u 78. godini života! Pamtićemo ga pre svega po njegovoj kultnoj monodrami „On meni nema Bosne“. Ova monodrama nastala je pre četiri decenije, a njegova interpretacija rečenice: „Kako bolan nema Bosne, a Neretva huči“ ostala je jedna od najupečatljivijih na kulturnoj sceni regiona – i upravo ono po čemu će ga mnogi zauvek pamtiti.
Pejaković je ranije otkrio da je monodrama prvobitno bila namenjena drugom glumcu, ali je publika odlučila drugačije – i upravo je to delo postalo njegov zaštitni znak, koje je izvodio širom bivše Jugoslavije.
U monodrami je tumačio lik Salčina, radnika koji odlazi u Nemačku jer u svojoj zemlji nije mogao da pronađe posao.
Podsetimo, Pejakovićev sin Dejan objavio je tužnu vest o smrti glumca, a brojne javne ličnosti i umetnici iz regiona, među kojima su Nihad Kreševljaković, Lana Zablocki i drugi, oprostili su se od njega putem društvenih mreža.
U poslednjih deset godina života vodio je tešku borbu sa nizom bolesti, a imao je čak 17 operacija. Godine 2019. izjavio je da su ga već „otpisali“, ali je tada uspeo da se oporavi.
Josip Pejaković rođen je 1948. godine u Travniku, gde je završio osnovno i srednje obrazovanje. Dramski studio završio je u Sarajevu, u klasi Kaće Dorić i Josipa Lešića. Diplomirao je ulogom Tuzenbaha u predstavi „Tri sestre“ A. P. Čehova i Filtosa u „Koncertu u jajetu“ Fernanda Arabala, u režiji Kaće Dorić.
Tokom karijere ostvario je više od 50 premijernih uloga u Narodnom pozorištu u Sarajevu, kao i u brojnim filmovima poput „Ljudski faktor“ i „Kuća pored puta“, ali i u desetak monodrama.
Igrao je i u značajnim pozorišnim predstavama: „Kome zvono zvoni“, „Kuća oplakana“, „Višnjik“, „Braća Karamazovi“, „Tri sestre“, „Vojcek“, „Sprovod u Terezienburgu“, „Veliki vezir“, „Hasanaginica“, „Princip Gavrilo“, „Omer–paša Latas“, „Julije Cezar“, „Fistikovi šejtanluci“, „Kralj Lir“, „Legenda o Ali-paši“, „Dugo putovanje u noć“, „Hamlet u selu Mrduša Donja ili Hamlet zna što narod ne zna“, „Divlje meso“ i mnogim drugima.
Odlaskom Josipa Pejakovića, region je izgubio umetnika snažnog glasa i nepokolebljivog duha, koji je svojim likom i delom obeležio jednu epohu.
BONUS VIDEO:
Ostavite komentar