UMRO JOSIP PEJAKOVIĆ Poznati se opraštaju od čuvenog glumca
podeli vest:

Poznati bosanskohercegovački glumac, pisac i kulturni radnik Josip Pejaković umro je sinoć u 78. godini života, nakon duže borbe sa teškim bolestima. Vest o njegovoj smrti potvrdio je njegov sin Dejan Pejaković, a brojne javne ličnosti iz sveta kulture oprostile su se od njega putem društvenih mreža, među kojima su i Nihad Kreševljaković, Lana Zablocki i mnogi drugi.
Pejaković je poslednjih godina vodio bitku sa zdravstvenim problemima – imao je čak 17 operacija. Još 2019. godine izjavio je da su ga lekari „otpisali“, ali se tada uspeo oporaviti.
Rođen je 1948. godine u Travniku, gde je završio osnovno i srednje obrazovanje. Glumačku karijeru započeo je u Sarajevu, gde je pohađao Dramski studio u klasi Kaće Dorić i Josipa Lešića. Diplomirao je ulogama Tuzenbaha u Čehovljevoj drami „Tri sestre“ i Filtosa u predstavi „Koncert u jajetu“ Fernanda Arabala, u režiji Kaće Dorić.
Tokom karijere duge više od pet decenija, ostvario je više od 50 premijernih uloga u Narodnom pozorištu Sarajevo, a publika ga pamti i po filmskim ostvarenjima kao što su „Ljudski faktor“ i „Kuća pored puta“, kao i po autorskim monodramama koje su ostavile snažan trag na domaćoj sceni.
Igrao je u mnogim kultnim predstavama, među kojima se izdvajaju: „Kome zvono zvoni“, „Višnjik“, „Braća Karamazovi“, „Hasanaginica“, „Princip Gavrilo“, „Julije Cezar“, „Legenda o Ali-paši“, „Hamlet u selu Mrduša Donja“, „Divlje meso“ i mnoge druge.
Za svoj umetnički doprinos nagrađen je brojnim priznanjima, uključujući Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva 1974. godine, Nagradu ZAVNOBiH-a za životno delo 1991. godine, kao i priznanja Udruženja dramskih umetnika Bosne i Hercegovine.
Pored glume, Pejaković je bio i scenarista i pisac. Autor je više monodrama i scenarija, među kojima se izdvajaju: „Oj živote“, „On meni nema Bosne“, „Ljudski faktor“ i „Kuća pored puta“. U periodu od 2001. do 2003. godine bio je direktor Drame Narodnog pozorišta Sarajevo.
Malo poznat detalj iz njegove mladosti je da je jedno vreme bio i pevač travničke rock grupe Veziri, pre nego što ga je na toj poziciji zamenio Seid Memić Vajta. Nakon toga se u potpunosti posvetio glumi i postao jedan od najvoljenijih umetnika u BiH.
U maju 2022. godine objavio je knjigu „Sevdalinka“, a zajedno sa muzičarem Rambom Amadeusom predao je kandidaturu UNESCO-u sa inicijativom da se sevdalinka proglasi nematerijalnom svetskom kulturnom baštinom.
Josip Pejaković ostavio je dubok trag u bosanskohercegovačkoj kulturi i umetnosti, a njegova dela, uloge i poruke nastaviće da žive među generacijama koje dolaze.
BONUS VIDEO
Ostavite komentar